TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pasażerowie wracają do kolei, dobry rok 2016!
InfoRail.pl - Opublikowano: 27.01.2017 10:45:39 4 komentarze
Pasażerowie wracają do kolei, dobry rok 2016!

292,4 mln pasażerów ? tylu podróżnych skorzystało z pociągów w 2016 roku. To duży wzrost w porównaniu do lat poprzednich. Dlatego miniony rok można ocenić jako dobry dla przewozów pasażerskich. Urząd Transportu Kolejowego przygotował dane podsumowujące rok 2016 na kolei.

Liczba pasażerów kolei w 2016 roku wzrosła o ponad 12 milionów (4,3%) w porównaniu z rokiem poprzedzającym. Porównanie z 2014 r. jest jeszcze korzystniejsze. W tym przypadku wzrost wynosi ponad 23 miliony podróżnych. Istotnie wzrosła też praca przewozowa, czyli iloczyn liczby pasażerów i odległości. W 2016 roku wyniosła 19,2 mld pasażero-kilometrów. Tu zwyżka była jeszcze większa, bo w porównaniu z 2015 r. praca przewozowa była większa o prawie 10% (1,8 mld pasażero-kilometrów). Oznacza to, że bardziej popularne stały się przejazdy na większe odległości. Praca eksploatacyjna wyniosła 159,9 pociągokilometrów.

Mamy za sobą dobry rok w przewozach pasażerskich. Ponad 290 milionów pasażerów oznacza, że podróżni wracają na kolej. To, co przekonuje do kolei to z pewnością nowy komfortowy tabor, a także coraz lepsze czasy przejazdu ? podsumowuje Ignacy Góra, Prezes UTK.

Liderem rynku przewozowego są nadal Przewozy Regionalne, które w porównaniu z 2015 rokiem straciły pasażerów. Na plusie PKP Intercity. Rok 2016 był też dobry dla Kolei Dolnośląskich i Kolei Małopolskich.

Znaczny wzrost wykonywanej pracy przewozowej zanotowały PKP Intercity. Najwięcej straciły Przewozy Regionalne. Na plusie Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie i ŁKA.


Sprawdź też:
UTK
 • As – 27.01.2017

  Pół miliarda pasażerów to następny cel. Polska kolej musi być wysokiej jakości.

 • Piotruś – 28.01.2017

  Pasażerowie wracają do kolei tylko dzięki .... (patrz zdjęcie).

 • kolejFAN – 29.01.2017

  Dzieki karpiom i flyrtom na pewno nie wracaja.Dzieki opoznionemu i awaryjnemu Kociewiu i Matejce z Zamoscia tez z pewnoscia nie!!

 • kris-kross – 14.03.2017

  Ciekawe czy w statystykach ujeto takze darmowy/poldarmowy przewoz ludzi na SDM?
  To byla jednorazowa impreza, ktora przyciagnela tysiace ludzi. Szybko sie nie powtorzy.
  Tak tylko z ciekawosci podpytuje
  KG

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.