TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pasażerowie: Pociągi się spóźniają. Przewozy Regionalne: Jeżdżą punktualnie
InfoRail.pl - Opublikowano: 17.02.2020 12:45:57
Pasażerowie: Pociągi się spóźniają. Przewozy Regionalne: Jeżdżą punktualnie

Pasażerowie korzystający z połączeń na trasie Działowo – Olsztyn poskarżyli się na spóźniające się pociągi.

Pasażerowie korzystający z połączeń na trasie Działowo – Olsztyn poskarżyli się na spóźniające się pociągi.

Interpelację w tej sprawie złożyła posłanka Paulina Matysiak, będąca przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Napisała w niej, że linia kolejowa nr 216 została niedawno wyremontowana, jednak pociągi pokonują trasę Olsztyn–Warszawa dłużej niż przez funkcjonujący, dłuższy o 46 km, objazd przez stacje Ostróda i Iława Główna. Przykładowo pociąg IC 5324 KOLBERG trasę Olsztyn Główny do Warszawy Centralnej (przez stacje Olsztynek, Nidzica) wynoszącą 231 km pokonuje w czasie 2 godziny 55 minut. Z kolei pociąg IC 5322 SIENKIEWICZ trasę Olsztyn Główny do Warszawy Centralnej (przez stacje Ostróda, Iława Główna) wynoszącą 277 km pokonuje w czasie 2 godziny 44 minuty.

Pasażerów nie satysfakcjonuje również rozkłady jazdy pociągów regionalnych, którymi, szczególnie w godzinach porannych, porusza się wielu podróżnych śpieszących do pracy, do Olsztyna. W związku z ostatnią modyfikacją rozkładu jazdy, przesunięto odjazd pociągu ze stacji Olsztynek do Olsztyna z godziny 6.39 na godzinę 6.46. Pociąg powinien planowo dojeżdżać o 7:13 do stacji Olsztyn Zachodni. Pozostawia to zaledwie 15-minutowy czas na dojście do zakładu pracy. Jak donosi lokalna prasa "pociągi spóźniają się średnio 10 minut i pociąg do stacji Olsztyn Zachodni dojeżdża nie o planowanej godz. 7.13, a około godz. 7.30".

W odpowiedzi na te zarzuty wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podał, że ruch pasażerski na linii kolejowej nr 216 Olsztyn Główny – Działdowo został przywrócony i połączenia są realizowane. Jednakże, wszystkie prace modernizacyjne na tej linii nie zostały jeszcze ukończone. Powodują one pewne utrudnienia dla przewoźników i podróżnych, natomiast ich zakończenie oraz certyfikacja zmodernizowanej linii kolejowej będą skutkowały polepszeniem parametrów przedmiotowej linii kolejowej i znaczną poprawą warunków połączenia.

Skrócenie czasu przejazdu będzie możliwe po zakończeniu prac inwestycyjnych, które zaplanowane jest na 30 września 2020 r.

W rozumieniu przepisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym za organizację połączeń regionalnych odpowiada samorząd województwa. Ministerstwo Infrastruktury, mając na uwadze dobro obywateli, w przedmiotowej sprawie zwróciło się do spółki "Przewozy Regionalne". Z uzyskanych informacji wynika poniższe.

W poprzednim rozkładzie jazdy obowiązującym do 14 grudnia 2019 r. pociąg nr 90613 relacji Działdowo – Olsztyn Główny (przez stacje Olsztynek i Nidzica) przyjeżdżał do Olsztyna Głównego o godz. 7:13.

W nowym rocznym rozkładzie jazdy przyjazd pociągu planowany był na godz. 7:11 jako godzinę wiodącą. W związku z wprowadzonymi ograniczeniami infrastruktury kolejowej oraz zaproponowanym przez zarządcę zastępczym rozkładem jazdy pociąg nr 90613 przyjeżdża do stacji Olsztyn Główny o godz. 7:19. Na stację Olsztyn Zachodni pociąg zgodnie z nowym rozkładem przyjeżdża o godz. 7:13. Zmiana rozkładu tego pociągu będzie możliwa w przypadku usunięcia wszystkich ograniczeń na linii nr 216 na odcinku Olsztyn – Działdowo.

Przewoźnik "Przewozy Regionalne" poinformował Ministerstwo Infrastruktury, że na bieżąco monitoruje kursowanie pociągów na przedmiotowej relacji. Spółka zapewniła, że obecnie wszystkie pociągi relacji Działdowo – Olsztyn Główny, w tym pociąg nr 90613, kursują planowo i zgodnie z obowiązującym rozkładem.

I to, że pasażerowie twierdzą co innego nie ma dla Przewozów Regionalnych znaczenia. No bo przecież od dawna wiadomo, na co wielokrotnie zwracał uwagę Prezes Zgorzelski pasażer jest najważniejszy!Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Przewozy Regionalne
Olsztyn
Działdowo