TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pasażer przewrócił się podczas wysiadania z pociągu. Dostanie odszkodowanie
InfoRail.pl - Opublikowano: 06.11.2018 11:01:46
Pasażer przewrócił się podczas wysiadania z pociągu. Dostanie odszkodowanie (foto: Wikipedia/Serdelll)

Pasażer, który doznał obrażeń podczas wysiadania z pociągu dostanie wysokie odszkodowanie. 3 października 2018 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał wyrok Sądu Rejonowego.

Pasażer, który doznał obrażeń podczas wysiadania z pociągu dostanie wysokie odszkodowanie. 3 października 2018 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał wyrok Sądu Rejonowego.

Pasażer, który doznał uszczerbku na zdrowiu domagał się od towarzystwa ubezpieczeniowego kwoty 20 000 zł z odsetkami ustawowymi. W dniu 14 sierpnia 2016 r., kiedy to wysiadał z wagonu kolejowego na peronie w Olsztynie, nie wysunął się trzeci stopień przy wyjściu z pociągu. Wówczas upadł całym ciałem nie spodziewając się tego na peron na zgięte łokcie i kolano. U poszkodowanego rozpoznano uraz ścięgna i mięśnia czworogłowego uda i zerwanie ścięgna czworogłowego lewego. Wykonano zabieg operacyjny polegający na szyciu torebki stawowej i plastyki stawu kolanowego. Następnie założono ortezę, po której odbywał kilkufazową rehabilitację. Do dnia dzisiejszego nie doszedł do pełni sprawności sprzed wypadku nogi, której urazu doznał .

Sąd Rejonowy ustalił, że przyczyną wypadnięcia pasażera było nie wysunięcie się trzeciego stopnia przy wyjściu z wagonu, z którego korzystał. Odruchowo wysiadając jako druga z osób z wagonu nie zauważył braku tego stopnia, który zresztą nie jest przy otwarciu drzwi widoczny. Wówczas z rozpędem upadł całą siłą bezwładu na wybetonowany peron, na zgięte łokcie i kolana. Gdy próbował się podnieść, wówczas znaleźli się przy nim konduktor i kierownik pociągu, zawiadomieni przez innych pasażerów. Zawiadomili oni o wypadku karetkę pogotowania, która zabrała powoda na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Z ustaleń Sądu wynika, że obecnie pasażer obawia się jazdy pociągami. Obawia się również kierować samochodem, zwłaszcza udawać się samodzielnie na dłuższe trasy, bojąc się, że z niesprawną nogą, nie mogąc odpowiednio zareagować, może spowodować wypadek. Obowiązki związane z kierowaniem oddziałami przedsiębiorstwa na stałe więc musiała przejąć jego żona. Cała ta sytuacja jest dla powoda frustrująca. Pasażer stał się przez to nerwowy i zamknięty w sobie. Nadal chodzenie po schodach i większy wysiłek sprawia mu trudności, z uwagi na przykurcz ścięgna kolana lewego oraz ograniczenie wyprostu nogi w tym kolanie.

W ocenie sądu, pasażer w żaden sposób nie mógł przewidzieć, że nie wysunie się ostatni stopień w wagonie, który jest zresztą z góry przy wysiadaniu niewidoczny. Nie mógł więc w żaden sposób tego wypadku i jego skutków uniknąć, tym bardziej, że zdarzenie takie ma miejsce niezwykle rzadko. Nie można więc oczekiwać od zdroworozsądkowo myślącej osoby zachowania uwzględniającego przewidywanie tego typu zdarzeń, a tym samym przyjąć przyczynienia się powoda do powstania szkody na jego osobie.

Sąd Okręgowy, który rozpoznawał apelację uznał ponadto, iż trudno przyjąć, że każdy podróżny wysiadający z pociągu, ma przypuszczać, że mechanizm schodów jest niesprawny. Podróżni wsiadając do środka transportu, działają w zaufaniu, że skoro został on dopuszczony do ruchu, to jest sprawny technicznie pod każdym względem. Nie sposób wymagać od nich zachowania szczególnej ostrożności, polegającej na każdorazowym sprawdzeniu, podczas wysiadania z pociągu. czy wysunął się dodatkowy ruchomy schodek, który znajduje się pod zamontowanymi na stałe stopniami.

Sąd dalej argumentował, że takie awarie zdarzają się. Pasażerowi można by zarzucić brak należytej ostrożności w sytuacji gdyby przykładowo w pociągu była informacja o możliwości awarii schodów, a powód zdecydował się na zejście bez uprzedniego sprawdzenia czy schodek się wysunął.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wagon
pasażer
oszkodowanie
 • Lech Malinowski – 06.11.2018

  "Sąd dalej argumentował, że takie awarie zdarzają się. Pasażerowi można by zarzucić brak należytej ostrożności w sytuacji gdyby przykładowo w pociągu była informacja o możliwości awarii schodów, a powód zdecydował się na zejście bez uprzedniego sprawdzenia czy schodek się wysunął." Znając polskie realia, to w pociągach zaczną pojawiać się kartki "uwaga, pociąg może być zepsuty"

 • Tomasz Żakowski – 06.11.2018

  Maszynista był trzeźwy.

 • Andrzej Kaźmirowski – 06.11.2018

  Też mieliśmy taki przypadek, ale drużyna zawsze bierze oświadczenie od podróżnego o odmowie skorzystania z pomocy medycznej.

 • Damian Kazimierczak – 07.11.2018

  Sąd pisze że Nie sposób wymagać od nich zachowania szczególnej ostrożności, polegającej na każdorazowym sprawdzeniu, podczas wysiadania z pociągu. czy wysunął się dodatkowy ruchomy schodek. A na pasach przechodząc też jestem zwolniony od obowiązku rozglądania się bo jestem na pasach święty. Trzeba wszędzie zachować szczególną ostrożność i mieć ograniczone zaufanie do ludzi i maszyn. 200 tyś odszkodowania ?. A pracownicy którzy są ubezpieczeni dodatkowo dostają odszkodowania w podobnych przypadkach aż po 1000 zł i to po sądzeniu się trzykrotnie z ZUS-em,

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.