TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Parowozy wracają dziś na szlaki
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 15.05.2017 08:45:24
Parowozy wracają dziś na szlaki

Od poniedziałku w Wielkopolsce wracają regularne kolejowe połączenia pasażerskie obsługiwane przez parowozy. Pociągi takie kursować będą między Wolsztynem a Lesznem, oraz między Wolsztynem a Poznaniem.

Od poniedziałku w Wielkopolsce wracają regularne kolejowe połączenia pasażerskie obsługiwane przez parowozy. Pociągi takie kursować będą między Wolsztynem a Lesznem, oraz między Wolsztynem a Poznaniem.

Składy osobowe prowadzone przez parowozy zniknęły z rozkładów jazdy trzy lata temu. Ich powrót jest możliwy dzięki powstaniu w 2016 roku instytucji kultury Parowozownia Wolsztyn.

Spółka Koleje Wielkopolskie poinformowała, że od poniedziałku w dni robocze cztery pociągi na dobę będą jeździć na trasie Wolsztyn – Leszno. W soboty cztery pociągi na dobę będą kursować między Wolsztynem a Poznaniem.

Powrót składów prowadzonych przez parowozy był planowany już kilka miesięcy temu, na przełomie 2016 i 2017 roku.

"Pojawiły się pewne problemy z taborem, konkretnie z wagonami. Te, które były dostępne, były bez ogrzewania, więc trudno było wypuścić taki skład zimą. Wagony, które wyjadą w poniedziałek też są bez ogrzewania, są wynajęte - trwają rozmowy m.in. w Niemczech w sprawie zakupu odpowiednich wagonów" - powiedział PAP wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Jak dodał, obecnie do dyspozycji są dwa sprawne parowozy; jeśli uda się uzyskać dodatkowe fundusze ze środków unijnych, będzie można wyremontować kolejne dwa.

Umowę o utworzeniu instytucji kultury na bazie Parowozowni Wolsztyn podpisali w czerwcu 2016 roku prezes zarządu PKP Cargo, oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, powiatu wolsztyńskiego i Miasta Wolsztyn.

Składy osobowe prowadzone przez parowozy zniknęły z rozkładów jazdy w kwietniu 2014 roku. Ostatnie regularne połączenie kolejowe wykonywane z użyciem trakcji parowej funkcjonowało na trasie Wolsztyn-Leszno. Także pierwszy po przerwie pociąg wyjedzie o 6.25 z Wolsztyna w kierunku Leszna.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
parowóz
Koleje Wielkopolskie
PKP CARGO
Poznań
Leszno
Wolsztyn
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.