TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Otwock z nowym dworcem. Pokazano wizualizacje
InfoRail.pl - Opublikowano: 14.07.2020 11:45:20
Otwock z nowym dworcem. Pokazano wizualizacje

Prace projektowe związane z przebudową dworca oraz placu przed dworcem w Otwocku są już na ostatniej prostej. Miasto zaprezentowało pierwsze wizualizacje terenu przed dworcem kolejowym.

Prace projektowe związane z przebudową dworca oraz placu przed dworcem w Otwocku są już na ostatniej prostej. Miasto zaprezentowało pierwsze wizualizacje terenu przed dworcem kolejowym.

W październiku ubiegłego roku PKP S.A., PKP PLK S.A. oraz Miasto Otwock podpisały porozumienie dotyczące współpracy w zakresie przebudowy dworca i placu przed dworcem oraz ich otoczenia wraz z ich zagospodarowaniem. Dzięki inwestycji w kompleksowo przebudowanym dworcu, oprócz przestrzeni związanych z obsługą podróżnych, będą mieścić się biblioteka miejska połączona z mediateką, a także punkt informacyjno-podawczy Urzędu Miasta Otwocka. Ponadto zmieni się również wygląd placu przed dworcem, który stanie się reprezentacyjnym i łączącym różnego rodzaju środki transportu miejscem. W sąsiedztwie dworca, oprócz wytyczenia nowych ciągów pieszych, w tym alei łączącej w osi dworzec z miastem, zaprojektowano parkingi rowerowe, wiatę rowerową, a także miejsca parkingowe, w tym również te przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi. Ważnym elementem nowego założenia jest również podjazd dla komunikacji miejskiej oraz taksówek. Cały plac zyska również nową małą architekturę oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących.

Kolejarze aktualnie modernizują stację kolejową w Otwocku, a w następnej kolejności rozpocznie się remont dworca PKP. Dobra współpraca rządu z samorządem zaowocowała porozumieniem w sprawie zagospodarowania placu przed dworcem kolejowym. Cieszy, że dzięki wspólnym działaniom PKP i Prezydenta Miasta Otwocka stanie się on wizytówką i chlubą miasta – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister Infrastruktury.

Cała inwestycja kolejowa, a także towarzyszące jej zmiany w infrastrukturze wokół dworca to milowy krok w rozwoju Otwocka. Przypomnę, że zakres prac modernizacyjnych został znacznie rozbudowany w stosunku do pierwotnych założeń, dzięki czemu otwocczanie będą mogli korzystać m.in. z dworcowej biblioteki, mediateki oraz załatwić sprawę urzędową w punkcie informacyjno-podawczym Urzędu Miasta Otwocka – dodał Jarosław Tomasz Margielski, prezydent Miasta Otwocka.

W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023 modernizujemy również zabytkowe dworce kolejowe, przywracając im dawny blask. Takim obiektem będzie dworzec w Otwocku, który zostanie dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych. Poza budynkiem przebudujemy również plac dworcowy, który zostanie zagospodarowany w całkowicie nowy sposób. Pojawią się na nim nowa mała architektura, zieleń, a także nowy układ komunikacyjny m.in. ze stojakami dla rowerów oraz miejscami parkingowymi, w tym tymi przeznaczonymi dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi – wskazała Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A. 

Planowane inwestycje zapewnią spójny i efektywny system transportowy dla Miasta Otwocka, ze szczególnym uwzględnieniem transportu kolejowego oraz roli dworca kolejowego i placu przydworcowego. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w oparciu o strategiczne programy. Wśród nich są: Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, Krajowy Program Kolejowy 2014-2023., Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Mazowieckiego oraz Strategia Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Miasta Otwocka.

Przebudowa dworca w Otwocku, w ramach której zostanie zrealizowane również nowe zagospodarowanie placu dworcowego, jest finansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Obecnie finalizowane są prace nad dokumentacją projektową. W drugiej połowie tego roku planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Otwock
dworzec
PKP SA
PKP PLK