TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Opole o e-biletach i nowej marce w autobusowej flocie
RADIO OPOLE - Opublikowano: 22.08.2019 10:49:14

W Radiu Opole Tomasz Zawadzki mówił o wymianie taboru MZK i możliwościach nowoczesnej sprzedaży i kupna biletów

W Radiu Opole Tomasz Zawadzki mówił o wymianie taboru MZK i możliwościach nowoczesnej sprzedaży i kupna biletów

- Po Opolu jeździ już 51 sztuk autobusów z projektu "Czysta komunikacja publiczna" czekamy na ostatnie 10. Przetarg jest rozstrzygnięty. Tym razem wygrała firma Solaris, która przełamała passę MAN-a, więc będziemy mieli nową markę w Opolu – mówił w Loży Radiowej Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu w Urzędzie Miasta Opola, pytany o wymianę taboru MZK.

Naszego gościa pytałyśmy dlaczego tym razem autobusy dostarczy Solaris? W czym był lepszy od MAN-a? – Przede wszystkim w cenie. Oczywiście były też inne elementy oceniane, np. czas gwarancji i jest on dużo dłuższy w Solarisie. Gwarancja wynosi 36 miesięcy. Standaryzacja w obu markach jest podobna, więc pasażerowie raczej nie odczują różnic w kwestii komfortu - mówił nasz gość.

Naczelnik Zawadzki powiedział, że to absolutnie nie jest koniec zakupów dokonywanych przez miasto.

– Tabor autobusowy, jak każdy nasz samochód, starzeje się. Trzeba go wymieniać. Dodatkowo jest to pojazd który pracuje przemysłowo, więc eksploatuje się. My już teraz myślimy o taborze elektrycznym. Złożyliśmy wniosek do Centrum Projektów Transportowych, on jest rozpatrywany, realizowaliśmy drugą transzę poprawek. Na razie aplikujemy o 5 autobusów elektrycznych, jedną stację ładowania. Chodzi o pantograf, czyli ładowanie na dachu. Autobus przy każdym postoju krótko się doładowuje, ale będzie też dłuższe ładowanie przy zajezdni autobusowej. Jeśli wszystko się powiedzie. Projekt wyceniamy na 20 mln złotych.

Gość Loży Radiowej pozytywnie ocenił średni wiek taboru MZK.

– Po ostatniej dostawie nasza średnia będzie na poziomie 3,5 roku, więc będziemy mieli najbardziej młody tabor w Polsce jeśli chodzi o duże miasta wojewódzkie. Globalnie zwiększyła się ilość autobusów. Planując projekty unijne przewidywaliśmy, że w taborze będzie 95 sztuk, teraz już mamy 105, więc faktycznie nie wszystko wymieniamy, niektóre starsze autobusy pozostają, ale to wszystko jest już nowa generacja – mówi Tomasz Zawadzki.

Naszego gościa pytałyśmy też o to, dlaczego autobusy mają np. 10 minutowe spóźnienia, mimo, że tablica dynamicznej treści stojąca przy przystanku informuje o tym, że autobus będzie za 1 minutę. Tomasz Zawadzki opowiedział też o najbliższych zmianach dotyczących biletomatów czy zakupu biletów u kierowcy. Ta możliwość ma docelowo zniknąć.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZK Opole
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.