TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Opoczno Południe będzie miało przejście podziemne
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 31.01.2019 14:10:31
9Opoczno Południe będzie miało przejście podziemne (foto: PKP PLK)

Na stacji Opoczno Południe trwają prace przy budowie przejścia podziemnego dla pieszych i rowerzystów, które pozwoli na bezpieczne przedostanie się na drugą część stacji - poinformowały PKP PLK.

Na stacji Opoczno Południe trwają prace przy budowie przejścia podziemnego dla pieszych i rowerzystów, które pozwoli na bezpieczne przedostanie się na drugą część stacji - poinformowały PKP PLK.

Jak wyjaśniają, wykonano już konstrukcję przejścia pod czterema torami i dwoma peronami oraz dwa dojścia do tunelu. Wykonawca montuje instalację oświetleniową i przygotowuje odwodnienie obiektu. W kolejnym etapie, gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne, ułożony zostanie betonowy podkład i posadzka, wykonana będzie elewacja ścian.

Dla osób niewidomych i niedowidzących przewidziano specjalne ścieżki ostrzegawcze i naprowadzające. W tunelu zamontowane zostanie oświetlenie, poręcze i oznakowanie.

Zdaniem PKP PLK inwestycja zapewni bezpieczną komunikację między dwoma peronami. Drogę do pociągu dla osób o ograniczonej mobilności ułatwią pochylnie.

Wykonawca deklaruje, że podróżujący z Opoczna i okolic będą mogli skorzystać z przejścia po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie w drugim kwartale tego roku. Wtedy też podróżni będą mogli wsiadać do pociągów z dwóch peronów.

W ramach przebudowy stacji powstał drugi peron wyposażony w wiaty i ławki oraz funkcjonalne oświetlenie. Wymieniono ok. 7 km torów i sieci trakcyjnej. Zabudowano 16 nowych rozjazdów, powstała nowa nastawnia wyposażona w komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, wybudowano nowe obiekty inżynieryjne.

Po zakończeniu prac zwiększy się przepustowość stacji - możliwy będzie przejazd większej liczby pociągów z prędkością ponad 160 km na godz. Poprawić się ma płynność ruchu i komfort podróżowania w regionie oraz w kierunku Warszawy, Krakowa oraz dalej do Katowic i Wrocławia.

Przebudowy stacji realizowanej przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe to 55 mln zł. Inwestycja "Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na stacji Opoczno Płd." realizowana jest w ramach projektu "Modernizacja linii kolejowej nr 4 - Centralna Magistrala Kolejowa etap II".

Spółka przypomina, że we wrześniu PKP PLK rozpoczęły modernizację stacji technicznej w Idzikowicach. Po przebudowie stacja będzie przystosowana do przejazdu pociągów z prędkością 200 km na godz., a docelowo 230-250 km na godz.

W lutym planowane jest również rozpoczęcie prac przy modernizacji 14 obiektów na szlaku Opoczno Płd.-Idzikowice.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
stacja
przejście podziemne
Opoczno