TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Okrągły stół ws. poznańskiego dworca. Dogadają się?
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 13.04.2019 09:20:52
Okrągły stół ws. poznańskiego dworca. Dogadają się?

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zaprosił do wspólnych rozmów przy "okrągłym stole" w sprawie przyszłości poznańskiego dworca kolejowego przedstawicieli PKP S.A., PKP PLK oraz prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zaprosił do wspólnych rozmów przy "okrągłym stole" w sprawie przyszłości poznańskiego dworca kolejowego przedstawicieli PKP S.A., PKP PLK oraz prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Sebastian Antczak, spotkanie ma się odbyć w poniedziałek i ma dotyczyć przyszłości poznańskiego dworca PKP oraz likwidacji tzw. "wąskich gardeł" na obszarze poznańskiego węzła kolejowego. Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele spółek PKP S.A., PKP PLK, a także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podkreślił, że "w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej z różnych stron pojawiały się sprzeczne informacje w sprawie poznańskiego dworca".

"Uznałem, że pora usiąść do wspólnego stołu, aby rozwiać wszystkie wątpliwości i nakreślić strategię postępowania. Zaprosiłem zainteresowane strony, zarówno przedstawicieli Polskich Kolei Państwowych, jak i prezydenta Poznania. Liczę na współpracę, dobry dialog i konstruktywne wnioski. Wymaga tego od nas wspólny interes poznaniaków i Wielkopolan" – zaznaczył wojewoda.

Rzecznika prezydenta Poznania Joanna Żabierek potwierdziła w rozmowie z PAP, że prezydent Jaśkowiak weźmie udział w poniedziałkowym spotkaniu.

W 2013 r. zamknięto stary budynek dworca kolejowego Poznań Główny, jego funkcję przejął otwarty w 2012 r. obiekt, w którym mieści się m.in. galeria handlowa. Projekt nowego dworca, budowanego z myślą o odbywającym się w Poznaniu Euro 2012, był krytykowany przez mieszkańców i społeczników, którzy zarzucali mu przede wszystkim brak funkcjonalności.

W październiku ub. roku władze Poznania poinformowały, że miasto wystąpiło do Ministra Inwestycji i Rozwoju o odebranie Polskim Kolejom Państwowym terenu dawnego dworca, bo spółka "nie realizuje zobowiązań". Prezydent miasta podkreślał, że Poznań Główny to drugi pod względem ruchu pasażerskiego dworzec w Polsce, obsługujący rocznie 19 milionów osób i powinien być wizytówką, której nie należy się wstydzić. Jacek Jaśkowiak stwierdził też, że pod pewnymi warunkami jest gotów wycofać się ze starań o komunalizację terenu dworca.

Również w październiku prezes PKP SA Krzysztof Mamiński zapewniał, że "w ciągu 3-5 lat w stolicy Wielkopolski znów zacznie działać zrewitalizowany i rozbudowany dawny budynek dworca kolejowego Poznań Główny". Jak wskazał, modernizacja ma być finansowana ze środków budżetu państwa i środków własnych PKP. Prezes PKP wyraził również nadzieję, że prezydent Poznania wycofa się ze swoich starań o komunalizację terenu dworca, bo te mogą utrudnić plany PKP.

Szczegółowe informacje o aktualnej sytuacji w związku z poznańskim dworcem, a także informacje dotyczące współpracy między miastem, a spółkami PKP, mają zostać podane po poniedziałkowym spotkaniu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Poznań
PKP SA
PKP PLK