TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Około 200 pasażerów pociągu z Kaliningradu do Gdyni
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 05.01.2018 23:28:29 8 komentarzy
Około 200 pasażerów pociągu z Kaliningradu do Gdyni (źródło: Twitter)

Około 200 pasażerów, w tym 130 Rosjan przyjechało w piątek do Gdyni pierwszym pilotażowym pociągiem z Kaliningradu. Na trasie Kaliningrad-Gdynia-Kaliningrad przez Braniewo w piątek przejechały po dwa pociągi w każdą stronę. Kursowały tylko 5 stycznia.

Około 200 pasażerów, w tym 130 Rosjan przyjechało w piątek do Gdyni pierwszym pilotażowym pociągiem z Kaliningradu. Na trasie Kaliningrad-Gdynia-Kaliningrad przez Braniewo w piątek przejechały po dwa pociągi w każdą stronę. Kursowały tylko 5 stycznia.

Kolejowe połączenia pilotażowe działało tylko w piątek 5 stycznia. Połączenie transgraniczne na terenie Polski obsługiwały Przewozy Regionalne, a Rosji - Kaliningradzka Pasażerska Spółka Podmiejska. Podróż przez Braniewo trwała ponad pięć godzin, wraz z odprawą celną i paszportową oraz przesiadką do innego pociągu. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy zapadnie decyzja o uruchomieniu takiego połączenia na stałe.

Rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych, Dominik Lebda poinformował w piątek PAP, że pierwszym pilotażowym pociągiem z Kaliningradu do Gdyni przyjechało ok. 200 pasażerów, w tym 130 Rosjan. "Bardzo udany przejazd" – ocenił. Powiedział, że grupa 130 pasażerów z Rosji jest "satysfakcjonująca". Przyznał, że "jeśli taka grupa pasażerów korzystałaby z połączenia na stałe, to byłoby +dobrze+".

Z informacji, które PAP uzyskała wynika, że możliwość kolejowego połączenia do Gdyni spotkała się z ogromnym zainteresowaniem po stronie rosyjskiej, ale sprzedaż biletów została w pewnym momencie wstrzymana ze względu na ograniczenia taborowe. Wśród pasażerów z Kaliningradu był też przedstawiciel rosyjskiego przewoźnika. "Bardzo pozytywnie oceniam zarówno zainteresowanie podróżnych takim połączeniem jak i przebieg odprawy paszportowo-celnej na przejściu granicznym" – dodał rzecznik PR.

Zwrócił uwagę, że "jest to cenne doświadczenie dla wielu stron, niezależnie od tego, czy połączenie zostałoby uruchomione na stałe". Przyznał, że obaj przewoźnicy "chcą takich połączeń". "Jesteśmy w stałym kontakcie z przewoźnikiem rosyjskim, będziemy teraz wyciągać wnioski z przejazdu i zastanawiać się nad ewentualnym uruchomieniem stałego połączenia" – dodał.

Poranny pociąg wyjechał z Gdyni o 5.56. i o 8.08. był w Braniewie. Tam po kontroli paszportowo - celnej w budynku stacji oraz przesiadce do pociągu rosyjskiego pasażerowie o 9.45 wyruszyli do Kaliningradu. Do celu dotarli o 10.13 czasu polskiego, o 11.13 czasu lokalnego.

Pociąg z Kaliningradu wyjechał o 8.17 czasu lokalnego i o 8.45. czasu polskiego (podróż trwa prawie 1,5 godziny) był w Braniewie. Na przejściu granicznym po kontroli paszportowo-celnej i przesiadce do pociągu Przewozów Regionalnych podróżni o 9.58 wyruszyli do Gdyni i o 12.29. dotarli do celu.

Druga para pociągów wyruszyła po południu, z Gdyni o 16.45 i zgodnie z rozkładem w Kaliningradzie miał być o 20.28 czasu lokalnego. Natomiast z Kaliningradu pociąg wyjechał o 18.22 czasu lokalnego i w Gdyni miał być o 22.05.

Na odcinki Kaliningrad-Braniewo i Braniewo-Gdynia bilety są sprzedawane oddzielnie przez każdego z przewoźników. Na trasie Gdynia-Braniewo pociąg zatrzymuje się w Sopocie, Oliwie, Wrzeszczu, Gdańsku Głównym, Pruszczu Gdańskim, Tczewie, Malborku, Elblągu i Bogaczewie. Rzecznik PR powiedział, że za bilet Kaliningrad - Braniewo podróżny zapłaci 300 rubli (ok. 18 zł), a za przejazd na trasie Braniewo-Gdynia - 25,50 zł.

Po raz ostatni trasa Gdynia-Kaliningrad była obsługiwana w 2013 r. przez PKP Intercity.

Rzecznik Przewozów Regionalnych zaznaczył, że do wjazdu na teren Polski i Rosji obywateli obu krajów obowiązują wizy. Bezwizowy ruch przygraniczny z Obwodem Kaliningradzkim został zawieszony w lipcu 2016 r. na czas szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży. Do tej pory nie został odwieszony.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kaliningrad
Rosja
Przewozy Regionalne
 • mechanik – 06.01.2018

  Stop kontrabandzie.

 • gg – 06.01.2018

  Chyba jednak 200 osób nie przyjechało do Gdyni, skoro większość wysiadła w Gdańsku.

 • ... – 06.01.2018

  Jak na portal kolejowy to słaby artykuł.Powinny być szczegóły jaka jednostka prowadziła po stronie rosyjskiej,jaka po stronie polskiej. Słabo

 • Jeleń – 06.01.2018

  Popatrz se łosiu na fotke. Tam masz jaka prowadziła

 • Bravik – 06.01.2018

  Jeleń wyzywa od łosi

 • Smolen – 06.01.2018

  A co jechalo po stronie polskiej?

 • SA138 – 06.01.2018

  SA138

 • KSTG – 09.01.2018

  Połączenie tego dnia obsłużyły po stronie polskiej SA138-004 zaś po stronie rosyjskiej PA2 - 01602

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.