TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Oferty na odcinek Czyżew – Białystok jeszcze dłużej
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 24.09.2018 09:19:34
Oferty na odcinek Czyżew – Białystok jeszcze dłużej (foto: PKP PLK)

Do 9 października PKP Polskie Linie Kolejowe SA wydłużyły termin składania ofert w przetargu na budowę 71-km odcinka Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica - poinformowały w piątek PAP PKP PLK.

Do 9 października PKP Polskie Linie Kolejowe SA wydłużyły termin składania ofert w przetargu na budowę 71-km odcinka Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica - poinformowały w piątek PAP PKP PLK.

Przetarg na budowę tej inwestycji był ogłoszony 31 lipca, termin otwarcia ofert wcześniej był już też przesuwany, oferty miały być otwarte 25 września, ale termin wydłużono.

Biuro prasowe PKP PLK poinformowało, że wydłużenie terminu wynika z "bardzo dużego zainteresowania ze strony potencjalnych wykonawców".

"Do tej pory do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wpłynęło bardzo dużo szczegółowych pytań dotyczących inwestycji, na które spółka musi odpowiedzieć, stąd termin otwarcia ofert został ponownie przesunięty. Przetarg został ogłoszony z przyspieszeniem - dwa miesiące przed pierwotnie planowanym terminem. W związku z tym przesunięcie terminu otwarcia ofert na 9 października nie będzie miało wpływu na termin podpisania umowy, który według harmonogramu zaplanowany jest w drugim kwartale 2019 roku" - poinformowała PAP Magdalena Janus z biura prasowego PKP PLK.

Międzynarodowa trasa kolejowa E75 Rail Baltica to największa inwestycja kolejowa, która będzie realizowana w Podlaskiem. Wcześniej prace objęły mazowieckie odcinki tej linii. PKP PLK podkreślały wielokrotnie, że Rail Baltica ma "kluczowe znaczenie dla ruchu kolejowego", bo to element transeuropejskiego korytarza transportowego, "jedyne" kolejowe połączenie krajów nadbałtyckich z Polską i pozostałymi krajami UE.

PKP PLK informowały wcześniej, że po zakończeniu prac na trasie kolejowej Warszawa-Białystok podróż ma się na tym odcinku skrócić o 20 min; podróż z Białegostoku do Warszawy ma trwać krócej niż dwie godziny. Zapowiadano wcześniej, że inwestycja ma być zrealizowana do 2021 r. Pociągi osobowe mają wówczas jeździć z prędkością do 160 km/h. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo i komfort podróży.

W ramach inwestycji na odcinku Czyżew-Białystok - jak podawały wcześniej PKP PLK - planowana jest modernizacja kilku wiaduktów kolejowych, budowa skrzyżowań dwupoziomowych i czterech przejść pod torami, remont kilkunastu przystanków i stacji, powstanie też nowy przystanek Białystok Słoneczny Stok.

Inwestycja jest dofinansowana z UE z programu CEF - Connecting Europe Facility - Łącząc Europę. Rail Baltica w Polsce to 341 km - z Warszawy przed Białystok, Ełk do granicy z Litwą w Trakiszkach.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Rail Balica
Białystok
Podlaskie