TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Odpowiedzą za śmierć pod kołami pociągu
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 04.06.2018 23:56:51
Odpowiedzą za śmierć pod kołami pociągu

Dwaj mężczyźni odpowiedzą wkrótce przed katowickim sądem w sprawie śmierci 24-latka z Orzesza, znalezionego w listopadzie ubiegłego roku w pobliżu dworca w Mikołowie. Nieprzytomną, ale żyjącą ofiarę sprawcy ułożyli na torach; zginęła, gdy najechał na nią pociąg.

Dwaj mężczyźni odpowiedzą wkrótce przed katowickim sądem w sprawie śmierci 24-latka z Orzesza, znalezionego w listopadzie ubiegłego roku w pobliżu dworca w Mikołowie. Nieprzytomną, ale żyjącą ofiarę sprawcy ułożyli na torach; zginęła, gdy najechał na nią pociąg.

Jeden z oskarżonych, 27-latek, odpowie za zabójstwo i wywieranie przemocą wpływu na świadka. Drugi, który ma 42 lata, odpowie za poplecznictwo i także wpływanie na świadka. Nie jest natomiast oskarżony o zabójstwo - jak uznała prokuratura, był przekonany, że 24-latek, którego wraz ze znajomym umieścił na torach, już wtedy nie żył.

"Odpowie za utrudnianie postępowania karnego w ten sposób, że pomagał sprawcy przestępstwa w uniknięciu odpowiedzialności karnej" - powiedziała PAP prokurator rejonowa w Mikołowie Maria Zaręba. "Chciał pomóc sprawcy zabójstwa w upozorowaniu samobójstwa" - dodała.

Ciało 24-letniego orzeszanina znaleziono 18 listopada 2017 r. na torach w pobliżu dworca kolejowego w centrum Mikołowa. Policjanci ustalili, że młody mężczyzna został potrącony przez pociąg relacji Katowice - Kraków, który przez mikołowską stację przejeżdżał o 5.09.

Prowadzący śledztwo starali się odpowiedzieć na pytanie, jak młody orzeszanin znalazł się w tym miejscu i jakie były okoliczności tragedii. Zabezpieczyli kilkanaście nagrań miejskiego monitoringu. Kluczowe okazały się zeznania świadka. To on był później zastraszany przez sprawców.

Szybko się okazało, że śmierć 24-latka to nie samobójstwo ani nieszczęśliwy wypadek – mężczyzna był podduszany, po czym nieprzytomnego, ale żywego sprawcy ułożyli na torach. "Z opinii biegłego wynika, że bezpośrednią przyczyną zgonu były obrażenia doznane wskutek najechania przez pociąg, a nie to, co zdarzyło się wcześniej" - powiedziała prok. Zaręba.

Według ustaleń śledztwa, noc z 17 na 18 listopada ofiara i dwaj oskarżeni spędzili razem w Mikołowie, pili alkohol. Biesiadowanie zakończyli w rejonie mikołowskiego dworca, gdzie między 24-letnim orzeszaninem a 27-letnim mikołowianinem doszło do nieporozumienia. Chodziło prawdopodobnie o to, kto ma kupić alkohol. 27-latek miał poddusić swojego kompana do utraty przez niego przytomności. Następnie postanowił upozorować jego samobójstwo, układając ciało na torach, w czym miał mu pomóc 42-latek.

Oskarżeni nie przyznają się do winy. Oskarżony o zabójstwo odmówił składania wyjaśnień. Obaj czekają na proces w areszcie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Sąd
Katowice
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.