TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Obsługa podróżnych wróci na stary dworzec Poznań Główny. Jaki etap prac?
InfoRail.pl - Opublikowano: 26.03.2020 12:45:10 1 komentarz
Obsługa podróżnych wróci na stary dworzec Poznań Główny. Jaki etap prac?

Posłanka Katarzyna Kretkowska zapytała o stan przygotować do przywrócenia obsługi podróżnych na starym dworcu Poznań Główny. Odpowiedzi udzielił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Posłanka Katarzyna Kretkowska zapytała o stan przygotować do przywrócenia obsługi podróżnych na starym dworcu Poznań Główny. Odpowiedzi udzielił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom spółka PKP S.A. 26 lutego 2020 roku podpisała list intencyjny z Miastem Poznań, który zakłada współpracę obu podmiotów przy planowanej modernizacji dworca Poznań Główny, a także stworzenie na terenie wokół budynku spójnej i funkcjonalnej przestrzeni służącej obsłudze podróżnych – podał.

Zakres przedsięwzięcia PKP S.A. obejmować będzie m.in. przywrócenie funkcji obsługi podróżnych w istniejącym budynku starego dworca, zgodnie ze zgłaszanymi potrzebami mieszkańców Poznania i pozostałych podróżnych. Wspólne przedsięwzięcie PKP S.A. i Miasta Poznań obejmie też nowe zagospodarowanie placu przed dworcem, budowę węzła przesiadkowego integrującego przystanki komunikacji miejskiej, a także zapewnienie skomunikowania Mostu Dworcowego z częścią peronową, w tym z peronami obsługującymi w przyszłości Kolej Dużych Prędkości oraz z dworcem autobusowym.

Bittel poinformował jednocześnie, że w roku 2020 PKP S.A. przeprowadzi procedurę wyboru pracowni architektonicznej - w trybie dialogu konkurencyjnego, zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych. Spółka PKP S.A. zapewniła, że wybór pracowni architektonicznej w trybie dialogu konkurencyjnego, umożliwi pozyskanie do współpracy pracowni architektonicznej z szerokim doświadczeniem przy realizacji dużych projektów infrastrukturalno-urbanistycznych, ale przede wszystkim pozwoli na wypracowanie rozwiązań architektonicznych, uwzględniających oczekiwania wszystkich zainteresowanych stron. Natomiast rozpoczęcie robót budowlanych nastąpi w I kwartale 2021 roku. Istotne efekty modernizacji dworca będą widoczne dla podróżnych po zakończeniu jego realizacji w 2023 roku.

Modernizacja budynku starego dworca Poznań Główny będzie finansowana ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W tym zakresie projekt posiada podpisaną umowę o dofinansowanie. W przypadku pozostałych zakresów inwestycji, sygnatariusze listu intencyjnego zobowiązali się do współpracy w zakresie uzyskania zewnętrznych środków niezbędnych dla finansowania inwestycji.

Zgodnie z podpisaną przez PKP S.A. umową o dofinansowanie, na przebudowę istniejącego budynku dworca przyznane jest dofinansowanie w wysokości 38,5 mln zł. Należy jednak zauważyć, że szacunkowy koszt całej inwestycji zostanie określony dopiero na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP SA
dworzec
Poznań
  • 66wg – 26.03.2020

    A które to są (lub będą) perony przyszłej KDP?Znowu mowa-trawa!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!