TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nowy Poznań Główny niefunkcjonalny. Wymaga poprawek
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 17.08.2018 19:37:01 1 komentarz
Nowy Poznań Główny niefunkcjonalny. Wymaga poprawek

Nowy dworzec Poznań Główny jest niefunkcjonalny i wymaga poprawy – podkreślają poznańscy społecznicy.

Nowy dworzec Poznań Główny jest niefunkcjonalny i wymaga poprawy – podkreślają poznańscy społecznicy.

W liście do premiera Mateusza Morawieckiego proszą o zainteresowanie się sprawą poznańskiego dworca – jak podkreślają - jednego z kluczowych węzłów komunikacyjnych zachodniej Polski.

W trakcie piątkowej konferencji prasowej poznańscy społecznicy podkreślali, że sprawą "fuszerki", "niedociągnięć" i "rażącej skali zaniedbań" przy budowie nowego budynku dworca Poznań Główny alarmują media, opinię publiczną i polityków od 2011 roku.

Przedstawiciele stowarzyszeń: Inwestycje dla Poznania, Prawo do Miasta i Ulepsz Poznań postanowili zwrócić się w tej sprawie także do premiera Mateusza Morawieckiego. W liście skierowanym do szefa polskiego rządu społecznicy wskazują, że "modernizacja dworca, przeprowadzana w ekspresowym tempie przed Euro 2012, spowodowała powstanie nowego, ale mało funkcjonalnego obiektu (…) Cały kompleks stacji poddawany jest różnym pracom budowlanym od blisko 11 lat, ale ciągle bez całościowego planu".

"Nierozwiązanych problemów jest bardzo dużo, a nasze przeczucie, że po raz kolejny pozostawiono poznański dworzec samemu sobie jest tylko mocniejsze, zważywszy że niemal rok temu wysłaliśmy identyczny list do ówczesnej Pani Premier Beaty Szydło. Niestety jedyną odpowiedzią, jaką otrzymaliśmy, była informacja, że dostaniemy odpowiednie wyjaśnienia od PKP S.A., czego się jednak nie doczekaliśmy. Czy nikomu w gąszczu spółek PKP nie zależy na dobru Poznania Głównego?" – pytają w liście społecznicy.

Przedstawiciele stowarzyszeń podkreślają w liście, że według ostatnich danych, Poznań Główny to druga co do liczby pasażerów stacja kolejowa w Polsce. Według zaprezentowanych danych, ruch ten wzrósł i wynosi już 19,3 mln pasażerów rocznie.

Społecznicy wskazują także m.in. na "brak wizji i jasnych wytycznych ze strony PKP S.A.". "Ucichły głosy polityków, a interes pasażerów został ponownie zignorowany (…) Dlatego też postanowiliśmy ponownie zwrócić się o pomoc bezpośrednio do pana premiera jako najwyższego rangą urzędnika w naszym rządzie: Poznań Główny rozpaczliwie woła o pomoc" – podkreślono w liście.

"Historia stosowania półśrodków w przypadku kluczowego dla całej Polski Zachodniej węzła komunikacyjnego trwa już zbyt długo – ludzie są zmęczeni fuszerką, bezmyślnością i brakiem rozwiązań, które uporządkowałyby raz na zawsze obecny bałagan, a także pozwoliły mieszkańcom być dumnym z dworca Poznań Główny. Pasażerowie czują się oszukani przez PKP, nie rozumieją wszechwładnego chaosu, jaki panuje na stacji oraz niemożliwości stworzenia nowego dworca – na miarę drugiego największego węzła kolejowego w kraju" – wskazano.

"Chcielibyśmy pokazać te problemy panu premierowi na żywo – niefunkcjonalny obiekt i układ dworcowy, będący pomnikiem zaniedbań poprzednich władz. Wyrażamy głęboką nadzieję, że taka wizyta rozwieje wszelkie wątpliwości, czy należy doprowadzić całą stację do stanu pełnej funkcjonalności" - dodano.

Społecznicy wskazali, że liczą na pomoc premiera Morawieckiego w przywróceniu funkcjonalności na poznańskim dworcu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Poznań
PKP SA
  • kolejFAN – 21.08.2018

    stary dworcu wyspowy wróć!!a co do peronów- zadaszenie ich tą galerią spowodowało zmianę ich na drugi,po Centralnym zabunkrowany ciemny i dołujący CMENTARNY.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !