TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nowoczesnych wagonów będzie więcej
InfoRail.pl - Opublikowano: 28.07.2020 14:45:08
Nowoczesnych wagonów będzie więcej (foto: PESA)

Oprócz kontraktu na modernizację 83 wagonów z opcją na 42 kolejne bydgoska PESA modernizuje dla PKP Intercity wagony w ramach jeszcze dwóch umów.

Oprócz kontraktu na modernizację 83 wagonów z opcją na 42 kolejne bydgoska PESA modernizuje dla PKP Intercity wagony w ramach jeszcze dwóch umów.

Przypomnijmy. Obejmują one unowocześnienie łącznie 80 pojazdów z opcją na dodatkowe 40, z której przewoźnik skorzystał w 2018 roku. W ramach trzech kontraktów PESA dostarczy więc łącznie aż 245 unowocześnionych wagonów. Wartość umów to blisko 1,03 mld zł brutto. Wszystkie kontrakty są dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 dla projektów "Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A." (P1) i "Przyspieszamy komfortowo – unowocześnianie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A." (P2). 

Projekty modernizacji wagonów współfinansowane funduszami z Programu Infrastruktura i Środowisko to kolejny duży krok w zwiększaniu komfortu podróżowania polską koleją – mówi Joanna Lech, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Stale wzmacniamy naszą flotę nowoczesnymi pojazdami. Pasażerowie naszych pociągów w całej Polsce mogą już korzystać z komfortowych wagonów, które pokazują, że kolej to wygodny i bezpieczny środek transportu – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

W przypadku wagonów PKP Intercity słowo "modernizacja" może być nieco mylące… Realizując to zamówienie zarówno w zakładach Pesa w Bydgoszczy, jak i w Mińsku Mazowieckim wykorzystujemy nasze doświadczenie zdobyte w budowie nowych pojazdów. Zastosowane rozwiązania powodują, że zarówno dla pasażera, jak i obsługi oznacza to podróż nowoczesnymi, komfortowymi pociągami, w których klimatyzacja, Wi-Fi, czy diagnostyka on-line to po prostu standard - podkreślił Sławomir Piątek, Członek Zarządu, Dyrektor Sprzedaży Pesa Bydgoszcz.

Największe inwestycje w historii

Modernizacja wagonów to element konsekwentnie realizowanego największego programu inwestycyjnego w historii spółki. Warty 7 mld zł program "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji" zostanie wdrożony do 2023 roku, a jego celem jest modernizacja i zakup nowego taboru oraz dalsze podnoszenie komfortu podróży. Po zakończeniu programu w 2023 r. tabor przewoźnika będzie w 80 proc. nowy lub zmodernizowany, w 94 proc. pociągów będzie dostępna klimatyzacja, a w co najmniej 77 proc. bezprzewodowy internet.  


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
PESA
ZNTK Mińsk Mazowiecki
wagon
modernizacja