TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nowe perony, nowe przystanki. W Jeleniej Górze
InfoRail.pl - Opublikowano: 26.11.2018 14:12:04 1 komentarz
Nowe perony, nowe przystanki. W Jeleniej Górze (foto: PKP PLK)

Na stacji Jelenia Góra Sobieszów podróżni zaczęli korzystać z nowego peronu. Budowany jest przystanek Jelenia Góra Zabobrze.

Na stacji Jelenia Góra Sobieszów podróżni zaczęli korzystać z nowego peronu. Budowany jest przystanek Jelenia Góra Zabobrze.

PKP Polskie Linie Kolejowe wybudują także przystanek Jelenia Góra Przemysłowa i tym samym zwiększą komfort obsługi na Jeleniej Górze Cieplicach. Inwestycja za 18 mln zł, współfinansowana z RPO woj. dolnośląskiego usprawni komunikację i zwiększy dostępność do kolei dla mieszkańców i turystów.

Do końca 2019 r. dwa nowe i dwa przebudowane przystanki, położone na odcinku ok. 13 km, ułatwią komunikację w aglomeracji jeleniogórskiej. Powstanie możliwość lepszego wykorzystania kolei – transportu bardziej przyjaznego dla środowiska niż transport drogowy. Z oferty skorzystają mieszkańcy aglomeracji, sprawniejsza będzie obsługa ruchu turystycznego. Prace zaplanowano bez wstrzymywania ruchu pociągów.

Na stacji w Jeleniej Górze Sobieszów podróżni już od tygodnia mogą korzystać z nowego, peronu nr 2. Obiekt o długości 150 m ma nową nawierzchnie i jest prawie dwukrotnie wyższy od poprzedniego, co zapewnia wygodny dostęp do pociągów. Przebudowany został też tor oraz konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej. Obecnie przebudowywany jest peronu nr 1.

Przystanek Jelenia Góra Zabobrze powstaje pomiędzy stacjami Jelenia Góra i Jelenia Góra Zachodnia. Aktualnie trwają prace w okolicach wiaduktu na Alei Jana Pawła II. Widać już kształty dwóch nowych 150.metrowych peronów. Przebudowane zostały tory i zamontowano nowe rozjazdy. Dojścia do peronów będą poprowadzone od ulic Grunwaldzkiej i Paderewskiego. Przejście w poziomie szyn pomiędzy peronami zostanie zabezpieczone rogatkami, będzie także wyposażone w monitoring.

Drugi nowy przystanek, Jelenia Góra Przemysłowa budowany jest pomiędzy Jelenią Górą Zachodnią i Jelenią Górą Cieplicami. Powstaje 150 m peron, do którego będzie prowadził chodnik od ul. Spółdzielczej i ul. Karola Miarki. Przejście przez tory będzie zabezpieczone automatycznymi urządzeniami rogatkowymi.

Na przystanku Jelenia Góra Cieplice nowy peron budowany jest bliżej przejazdu kolejowego przy ul. Lubańskiej. Takie rozwiązanie skróci mieszkańcom dojście na przystanek. Na wszystkich stacjach i przystankach objętych pracami zostanie wybudowanych 6 nowych peronów. Zostaną one wyposażone w wiaty, ławki, gabloty informacyjne. Zamontowane będzie nowe oświetlenie, a dojścia będą dostępne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Przebudowa peronów łączy się z montażem nowych torów i sieci trakcyjnej. Wymienione będą urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zakres robót obejmuje też prace na 2 wiaduktach (nad ul. Drzymały i ul. Osiedle Robotnicze) i moście nad Bobrem.

Projekt: "Budowa przystanków kolejowych w ciągu linii kolejowej Wrocław – Jelenia Góra nr 274 i 311 / Kolei Aglomeracyjnej" realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Wartość inwestycji 17 756 000 zł netto. Zakończenie planowane jest w czwartym kwartale 2019 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększają możliwości kolei na Dolnym Śląsku. Na ponad 60 stacjach i przystankach podróżni wygodniej wsiądą do pociągów. Nowe perony wybudowano m.in. na trasie z Wrocławia do Jeleniej Góry. Powstają także miedzy Legnicą i Rudna Gwizdanów oraz między Grabownem Wielki a Zdunami.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Jelenia Góra
peron
przystanek
  • Zdzich – 26.11.2018

    Dotarcie do JG Zabobrza byłoby lepsze gdyby wybudowano dojście od ul Osiedle Robotnicze przez most na Bobrze po rozebranej linii do Lwówka .Mieszkańcy Osiedla Robotniczego i pobliskich ulic wtedy zyskali by dojście do przystanku który jest bliżej niż Dworzec Główny.Natomiast w Cieplicach bardzo przydałoby się drugie wyjście z peronu na ul.Dworcową wzdłuż składu węgla.Obecnie mieszkańcy okolic dawnego Tesca będą musieli sporo nadrabiać żeby dostać się na peron od ul.Lubańskiej.Tam wystarczy jakieś 50m chodnika a poprawi to znacznie funkcjonalność tego przystanku.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.