TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Niemcy z 10-letnim projektem rozwoju kolei
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 15.01.2020 10:45:49
Niemcy z 10-letnim projektem rozwoju kolei

Niemcy przeznaczą 86 mld euro na rozbudowę i modernizację infrastruktury kolejowej. W ten sposób władze w Berlinie chcą promować przyjaźniejsze dla środowiska środki transportu. Ogłoszony we wtorek program rozpisano na 10 lat.

Niemcy przeznaczą 86 mld euro na rozbudowę i modernizację infrastruktury kolejowej. W ten sposób władze w Berlinie chcą promować przyjaźniejsze dla środowiska środki transportu. Ogłoszony we wtorek program rozpisano na 10 lat.

W tym czasie Niemcy chcą przeprowadzić modernizacje torów, mostów i taboru. Berlin będzie też elektryfikować więcej połączeń. Tym samym władze liczą, że kolej przyciągnie pasażerów podróżujących samochodami i samolotami, co przyczyni się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Projekt będzie finansowany przez rząd i krajowego przewoźnika Deutsche Bahn AG. Berlin przeznaczy na ten cel 62 mld euro, a firma 24 mld euro.

"To będzie dekada należąca do kolei" - powiedział minister transportu Andreas Scheuer, podczas specjalnej uroczystości w Berlinie, która odbyła się we wtorek. Podpisano tam porozumienie między rządem kanclerz Angeli Merkel a Deutsche Bahn. Jest ona elementem szerszego projektu, który ma doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2 w Niemczech. Według władz przyczynią się do tego nie tylko inwestycje w transport nowej generacji, ale również wyższe opodatkowanie przelotów krajowych.

Niemiecki przewoźnik kolejowy w ostatnich latach był krytykowany za niepunktualność, a także starzejący się tabor, który nie nadążał za rosnącą liczbą pasażerów. Obecnie zaledwie 58 proc. połączeń kolejowych jest zelektryfikowanych, a punktualność długodystansowych połączeń wyniosła ok. 76 proc. w 2019 roku.

Do 2030 roku główne niemieckie miasta mają być połączone liniami kolejowymi, na których pociągi będą odchodzić co 30 minut.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Deutsche Bahn
Niemcy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.