TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Niebawem ruszy rower miejski w Siemianowicach Śląskich
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 13.03.2019 17:34:50
Niebawem ruszy rower miejski w Siemianowicach Śląskich

Pierwszy pełny sezon wypożyczalni rowerów miejskich ruszy w ciągu dwóch miesięcy w Siemianowicach Śląskich. System będzie się składał ze 10 stacji i 100 rowerów.

Pierwszy pełny sezon wypożyczalni rowerów miejskich ruszy w ciągu dwóch miesięcy w Siemianowicach Śląskich. System będzie się składał ze 10 stacji i 100 rowerów.

O podpisaniu umowy na uruchomienie systemu z jego operatorem, spółką Nextbike Polska, poinformował PAP w środę rzecznik siemianowickiego magistratu Piotr Kochanek. Jak zaznaczył, firma ma od wtorku do 60 dni na uruchomienie zamówionej usługi.

W ramach ubiegłorocznego pilotażu w Siemianowicach dostępne były cztery stacje, w których można było wypożyczać jednoślady: Michałkowice, Węzłowiec, Tuwim i Centrum. W tym roku powstaną dodatkowo stacje: Bytków, Chemik, pętla Alfreda, Tuwim II, osiedle Ptasie i Bańgów.

W ub. roku siemianowicki pilotaż obejmował 32 rowery – 27 standardowych, 2 tandemy, 1 familijny (cargo) i 2 dziecięce. W tym roku system obejmie 85 rowerów standardowych, 10 dziecięcych, 3 tandemy i 2 familijne.

Miasto chce, aby jego system rowerów miejskich był zgodny z systemami w okolicznych miastach. Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) w ub. roku działały też systemy w Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu, Gliwicach, Tychach, Zabrzu czy Świętochłowicach (dwa ostatnie - pilotażowo).

Choć jednak wszędzie tam operatorem również była spółka Nextbike Polska, regulaminy w poszczególnych miastach zabraniały oddania roweru pożyczonego w jednym z nich - w innym. Aby rozwiązać ten problem, Metropolia porozumiała się z operatorem.

Na mocy podpisanej we wtorek umowy przewidziano integrację miejskich systemów rowerowych funkcjonujących na terenie GZM. Oznacza to, że użytkownicy systemu będą mieli możliwość zwrotu roweru standardowego w gminie innej, niż gmina wypożyczenia, bez dodatkowych opłat.

Przedstawiciele Metropolii zastrzegli, że założenia taj umowy z operatorem wejdą w życie, o ile konieczne zmiany w swoich regulaminach i umowach zaakceptują miasta (członkowie GZM).

Koszty związane z wprowadzeniem możliwości wypożyczenia roweru miejskiego w jednej gminie, a oddania w innej, ma pokrywać GZM. "Mamy nadzieję, że miasta szybko i sprawnie dokonają tego typu zmian, aby zintegrowane systemy rowerów miejskich mogły zostać uruchomione już od 1 kwietnia" – mówił we wtorek metropolitalny oficer rowerowy Marcin Dworak.

Zakłada się, że ujednolicony zostanie także czas trwania sezonu rowerowego, który w miastach Metropolii, gdzie zintegrowane zostaną wypożyczalnie rowerów miejskich, będzie trwał tak samo długo. W Siemianowicach Śląskich mają one funkcjonować do 30 listopada br., podobny termin założono w Gliwicach.

Umożliwienie przemieszczania rowerów miejskich to kolejne działanie Metropolii związane z rozwojem infrastruktury i popularyzacją rowerów jako środka transportu. Pod koniec ub. roku GZM przedstawił opracowanie dotyczące ujednolicenia standardów kształtowania infrastruktury rowerowej w gminach GZM.

Liczący 140 stron dokument precyzuje kwestie związane z projektowaniem tras rowerowych, planowaniem ruchu rowerowego czy wymaganiami technicznymi dla infrastruktury. Metropolia rekomenduje, aby wytyczne zostały przyjęte przez gminy w formie zarządzeń wójtów, burmistrzów i prezydentów. Dzięki temu jego zapisy będą obowiązywać na terenie gmin.

Ponadto, jeszcze w tym roku Metropolia planuje kupić i przekazać 230 rowerów elektrycznych, które trafią do urzędników, policjantów i strażników miejskich na obszarze GZM.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych łącznie przez blisko 2,3 mln osób.

W tym roku na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wystartowały już rowery miejskie w Gliwicach (1 marca). 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, ruszą one w Chorzowie, a od 1 kwietnia w Katowicach, Tychach i Sosnowcu. Dotąd informacji nt. daty uruchomienia swojego zapowiedzianego już systemu nie podało Zabrze.

Firma Nextbike działa w Polsce od 2011 r. na licencji Nextbike GmbH - niemieckiej firmy działającej w ponad 150 miastach w 25 krajach. Pierwszy krajowy system roweru miejskiego Nextbike Polska uruchomił we Wrocławiu w czerwcu 2011 r.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Siemianowice Śląskie
rower miejski
Nextbike
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.