TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Niebawem ruszy rower miejski w Siemianowicach Śląskich
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 13.03.2019 17:34:50
Niebawem ruszy rower miejski w Siemianowicach Śląskich

Pierwszy pełny sezon wypożyczalni rowerów miejskich ruszy w ciągu dwóch miesięcy w Siemianowicach Śląskich. System będzie się składał ze 10 stacji i 100 rowerów.

Pierwszy pełny sezon wypożyczalni rowerów miejskich ruszy w ciągu dwóch miesięcy w Siemianowicach Śląskich. System będzie się składał ze 10 stacji i 100 rowerów.

O podpisaniu umowy na uruchomienie systemu z jego operatorem, spółką Nextbike Polska, poinformował PAP w środę rzecznik siemianowickiego magistratu Piotr Kochanek. Jak zaznaczył, firma ma od wtorku do 60 dni na uruchomienie zamówionej usługi.

W ramach ubiegłorocznego pilotażu w Siemianowicach dostępne były cztery stacje, w których można było wypożyczać jednoślady: Michałkowice, Węzłowiec, Tuwim i Centrum. W tym roku powstaną dodatkowo stacje: Bytków, Chemik, pętla Alfreda, Tuwim II, osiedle Ptasie i Bańgów.

W ub. roku siemianowicki pilotaż obejmował 32 rowery – 27 standardowych, 2 tandemy, 1 familijny (cargo) i 2 dziecięce. W tym roku system obejmie 85 rowerów standardowych, 10 dziecięcych, 3 tandemy i 2 familijne.

Miasto chce, aby jego system rowerów miejskich był zgodny z systemami w okolicznych miastach. Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) w ub. roku działały też systemy w Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu, Gliwicach, Tychach, Zabrzu czy Świętochłowicach (dwa ostatnie - pilotażowo).

Choć jednak wszędzie tam operatorem również była spółka Nextbike Polska, regulaminy w poszczególnych miastach zabraniały oddania roweru pożyczonego w jednym z nich - w innym. Aby rozwiązać ten problem, Metropolia porozumiała się z operatorem.

Na mocy podpisanej we wtorek umowy przewidziano integrację miejskich systemów rowerowych funkcjonujących na terenie GZM. Oznacza to, że użytkownicy systemu będą mieli możliwość zwrotu roweru standardowego w gminie innej, niż gmina wypożyczenia, bez dodatkowych opłat.

Przedstawiciele Metropolii zastrzegli, że założenia taj umowy z operatorem wejdą w życie, o ile konieczne zmiany w swoich regulaminach i umowach zaakceptują miasta (członkowie GZM).

Koszty związane z wprowadzeniem możliwości wypożyczenia roweru miejskiego w jednej gminie, a oddania w innej, ma pokrywać GZM. "Mamy nadzieję, że miasta szybko i sprawnie dokonają tego typu zmian, aby zintegrowane systemy rowerów miejskich mogły zostać uruchomione już od 1 kwietnia" – mówił we wtorek metropolitalny oficer rowerowy Marcin Dworak.

Zakłada się, że ujednolicony zostanie także czas trwania sezonu rowerowego, który w miastach Metropolii, gdzie zintegrowane zostaną wypożyczalnie rowerów miejskich, będzie trwał tak samo długo. W Siemianowicach Śląskich mają one funkcjonować do 30 listopada br., podobny termin założono w Gliwicach.

Umożliwienie przemieszczania rowerów miejskich to kolejne działanie Metropolii związane z rozwojem infrastruktury i popularyzacją rowerów jako środka transportu. Pod koniec ub. roku GZM przedstawił opracowanie dotyczące ujednolicenia standardów kształtowania infrastruktury rowerowej w gminach GZM.

Liczący 140 stron dokument precyzuje kwestie związane z projektowaniem tras rowerowych, planowaniem ruchu rowerowego czy wymaganiami technicznymi dla infrastruktury. Metropolia rekomenduje, aby wytyczne zostały przyjęte przez gminy w formie zarządzeń wójtów, burmistrzów i prezydentów. Dzięki temu jego zapisy będą obowiązywać na terenie gmin.

Ponadto, jeszcze w tym roku Metropolia planuje kupić i przekazać 230 rowerów elektrycznych, które trafią do urzędników, policjantów i strażników miejskich na obszarze GZM.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych łącznie przez blisko 2,3 mln osób.

W tym roku na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wystartowały już rowery miejskie w Gliwicach (1 marca). 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, ruszą one w Chorzowie, a od 1 kwietnia w Katowicach, Tychach i Sosnowcu. Dotąd informacji nt. daty uruchomienia swojego zapowiedzianego już systemu nie podało Zabrze.

Firma Nextbike działa w Polsce od 2011 r. na licencji Nextbike GmbH - niemieckiej firmy działającej w ponad 150 miastach w 25 krajach. Pierwszy krajowy system roweru miejskiego Nextbike Polska uruchomił we Wrocławiu w czerwcu 2011 r.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Siemianowice Śląskie
rower miejski
Nextbike