TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Newag inwestuje w zakład
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 04.03.2020 13:45:36
Newag inwestuje w zakład

Newag uruchomił w styczniu produkcję nadwozi do lokomotyw i elektrycznych zespołów trakcyjnych w nowej, wybudowanej kosztem 22 mln zł hali.

Newag uruchomił w styczniu produkcję nadwozi do lokomotyw i elektrycznych zespołów trakcyjnych w nowej, wybudowanej kosztem 22 mln zł hali. W kwietniu ma ruszyć nowa linia maszyn do produkcji i naprawy zestawów kołowych - poinformował PAP Biznes prezes spółki Zbigniew Konieczek.

Dodał, że na dachach zakładu w Nowym Sączu trwa montaż paneli słonecznych, ich moc w czerwcu ma wynieść 1MW.

"Jesteśmy w trakcie realizacji dużego programu inwestycyjnego, przewidzianego na lata 2019-2021. Pod koniec stycznia 2020 roku uruchomiliśmy produkcję w nowej hali, gdzie produkujemy nadwozia do lokomotyw i EZT. Koszt tej inwestycji to 22 mln zł" - powiedział prezes.

"Jesteśmy na końcowym etapie uruchamiania nowej linii maszyn do produkcji i naprawy zestawów kołowych. Produkcja ma ruszyć w kwietniu i odbywać się będzie w zmodernizowanym obiekcie. Koszt tej inwestycji wyniesie około 28 mln zł" - dodał.

Na początku marca 2019 roku grupa zapowiedziała przeznaczenie od 80,4 mln zł do 104,5 mln zł na modernizację zakładu w Nowym Sączu w latach 2019-2021. Zgodnie z decyzją wydaną przez Krakowski Park Technologiczny ma otrzymać prawo do zwolnienia od podatku dochodowego w wysokości do 35 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

"Bliska zakończenia jest również inwestycja w centrum logistyczne z magazynem wysokiego składowania, gdzie pod dachem znajduje się 1 h powierzchni. Koszt tej inwestycji to około 20 mln zł" - powiedział Konieczek.

Dodał, że kolejną inwestycją Newagu będzie centrum utrzymania silników spalinowych, elektrycznych i przekładni. Budżet tego projektu wyniesie min. 12 mln zł. Obecnie spółka jest na etapie projektowania i tworzenia ciągów technologicznych.

Grupa Newag w zakładzie w Nowym Sączu produkuje elektryczne oraz spalinowe lokomotywy i pojazdy pasażerskie, tramwaje oraz pojazdy dla metra.

Jesienią 2019 roku Newag rozpoczął inwestycje w odnawialne źródła energii(OZE).

"W października 2019 roku rozpoczęliśmy instalację pierwszych paneli słonecznych. Obecnie mamy ich 1.000 z łączną mocą 300 kW. Do czerwca chcemy osiągnąć 1 MW mocy naszej instalacji fotowoltaicznej. Przy dużym nasłonecznieniu może nam to zapewnić 1,5 miesięczne zapotrzebowanie na prąd. Koszt tej inwestycji wyniesie ponad 3 mln zł" - powiedział prezes.

Zaznaczył, że kolejne inwestycje w panele słoneczne uzależnione będą od wyników analiz, czy możliwe jest ich przeprowadzenie bez dużych nakładów na konstrukcję dachów.

Obecnie Newag zatrudnia 1.650 osób.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Newag