TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nawet 250 km/h po CMK w Idzikowicach
InfoRail.pl - Opublikowano: 01.03.2018 09:18:26
Nawet 250 km/h po CMK w Idzikowicach (foto: PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę za prawie 130 mln zł na modernizację stacji w Idzikowicach na Centralnej Magistrali Kolejowej.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę za prawie 130 mln zł na modernizację stacji w Idzikowicach na Centralnej Magistrali Kolejowej.

Pociągi pojadą sprawniej i szybciej – do 200 km/h. To kolejny - po przebudowie stacji Włoszczowa Płn. i budowie posterunku w Pilichowicach - etap modernizacji CMK i przygotowanie linii do wyższych prędkości.

PKP PLK informują, że modernizacja w Idzikowicach obejmie 12 km kompleksowej przebudowy torów i wymianę sieci trakcyjnej. Stacja będzie przygotowana do przejazdu pociągów pasażerskich z prędkością 200 km/h, a docelowo 230/250 km/h. Pociągi towarowe pojadą z prędkością 120 km/h. W ramach inwestycji zaplanowano zabudowę komputerowych urządzeń sterowania ruchem oraz budowę nowej nastawni. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa ruchu pociągów. Szybsze przejazdy pociągów zapewnią też nowe rozjazdy. Planowany jest montaż 40 rozjazdów, w tym 12 dostosowanych do prędkości max. 250 km/h.

Inwestycja będzie realizowana w systemie "projektuj i buduj" w latach 2018-2020 w ramach projektu pn. "Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa etap II". Finansowanie inwestycji zapewniono ze środków budżetowych. Wykonawcą prac o wartości ok. 129 mln zł netto jest Budimex S.A.

Inwestycje na CMK

PKP Polskie Linie Kolejowe w lutym br. oddały dla podróżnych przejście podziemne na stacji Włoszczowa Północ. Wcześniej pasażerowie korzystali już z nowego funkcjonalnego peronu. PLK wybudowały również nowy posterunek odgałęźny w Pilichowicach i przebudowały stację Olszamowice. Wartość realizowanych w 2017 r. prac na CMK to 162 mln zł. W tym roku zaplanowano m.in. rozpoczęcie budowy drugiego peronu na stacji Opocznie Południe.

Jak informuje spółka inwestycje na CMK podnoszą możliwości linii dla ruchu pasażerskiego – umożliwią przejazd większej liczby pociągów i dostosują stacje do prędkości 200 km/h, docelowo 230/250 km/h. Zapewnienie sprawnej i bezpiecznej jazdy przez Centralną Magistralę Kolejową to gwarancja dobrych podróży między głównymi miastami - Warszawą a Krakowem, Katowicami i Wrocławiem oraz lepsze skomunikowanie regionów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CMK
PKP PLK
remont
Budimex
  • Krzysiek Basiak – 01.03.2018

    To w końcu docelowo będzie 230, tak jak ostatnio mówili, czy 250?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.