TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Na trasie Lubartów-Parczew 120 km/h. A na razie autobusem
InfoRail.pl - Opublikowano: 01.10.2020 13:15:45
Na trasie Lubartów-Parczew 120 km/h. A na razie autobusem (mat. pras.)

PKP PLK rozpoczęły remont linii kolejowej Lubartów-Parczew. Pasażerowie pojadą autobusami.

Rozpoczęły się prace związane z modernizacja linii kolejowej Lubartów-Parczew (Lubelskie). Inwestycja o wartości blisko 90 mln zł ma być zakończona w drugim półroczu przyszłego roku.

Na trasie z Lubartowa do Parczewa oraz na stacji Parczew wymienione zostaną tory i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Poprawi się stan 15 obiektów inżynieryjnych, w tym dziewięciu mostów. Efektem będzie dostosowanie przepraw do większych obciążeń, co umożliwi przewóz cięższych ładunków.

Zmodernizowana zostanie stacja Parczew oraz przystanki: Gródek, Zabiele, Parczew Kolejowa. Powstaną dwa nowe przystanki - w Laskach i Berejowie. Perony będą oświetlone, wyposażone w wiaty i czytelne oznakowanie. Zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym umożliwią obsługę większej liczby składów. Dzięki przebudowie układu torowego pociągi pasażerskie przyspieszą na całym odcinku do 120 km/h, a pociągi towarowe do 80 km/h. Wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zapewni 13 zmodernizowanych przejazdów.

Prace rozpoczęły się od demontażu linii. Zdjęto już około 12 km torów między Brzeźnicą Bychawską a Lubartowem. Wykonawca rozebrał perony na przystankach Tarło, Ciecierzyn, Brzeźnica Bychawska i Pałecznica. W ich miejscu będą budowane nowe, wyższe, dogodniejsze dla podróżnych.

Ruszył remont blisko dwustumetrowego mostu nad rzeką Wieprz. Po demontażu toru stalowa konstrukcja 5-przęsłowego obiektu zostanie odnowiona i wzmocniona. Przęsła kratownicowe będą zabezpieczone powłoką antykorozyjną. Przewidziano remont podpór i przebudowę przyczółków. Na odnowionym moście zostanie ułożony nowy tor. Prace objęły już także pięć innych obiektów.

Wartość projektu "Rewitalizacja linii kolejowej nr 30 na odcinku Lubartów - Parczew" to 89,9 mln zł netto. Projekt przewidziany jest do współfinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugie półrocze 2021 r.

Przebudowa trasy z Lubartowa do Parczewa to kolejny etap prac na linii z Lublina do Łukowa (linia kolejowa nr 30). W 2017 r. wykonano prace na odcinku Parczew - Łuków. Przeznaczono na nie prawie 100 mln zł netto. Dzięki inwestycji zmodernizowano 52 km linii. Prace objęły także perony w Parczewie i Radzyniu Podlaskim oraz obiekty inżynieryjne.

Prace na jednotorowej linii wymagają wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej. Obowiązuje on od końca sierpnia. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.portalpasazera.pl (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
remont
linia kolejowa
tor
tory
Lubartów
Parczew