TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Na gruntach PKP nie tylko mieszkania ale też biurowce, centra logistyczne i handlowe
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 08.01.2018 10:19:33 5 komentarzy
Na gruntach PKP nie tylko mieszkania ale też biurowce, centra logistyczne i handlowe (źródło: PKP)

PKP SA zamierzają zbudować na własnych działkach sieć centrów logistycznych – poinformował prezes PKP SA Krzysztof Mamiński. Spółka zbuduje też biurowce i mieszkania komercyjne.

PKP SA zamierzają zbudować na własnych działkach sieć centrów logistycznych – poinformował prezes PKP SA Krzysztof Mamiński. Spółka zbuduje też biurowce i mieszkania komercyjne.

"Znamy wszystkie nasze nieruchomości, które przeznaczymy pod projekty logistyczne. Projekt pokażemy za dwa miesiące" - powiedział Mamiński.

Prezes PKP SA powiedział, że to "dzięki pracy przy wykazie gruntów, który przygotowujemy na potrzeby Krajowego Zasobu Nieruchomości, będziemy mieli zinwentaryzowane wszystkie nieruchomości kolejowe".

Według Mamińskiego zostaną one podzielone na cztery grupy. Jak powiedział prezes PKP SA, "pierwsza, najważniejsza, trafi do KZN, który będzie wybierał te przydatne pod budowę mieszkań".

"Inne nieruchomości trafią do projektu budowy centrów logistycznych" - dodał Mamiński. Jak tłumaczył, trzecią grupą nieruchomości są te, które trafią spółki Xcity Investment, która zajmie się budową centrów handlowych, biurowców. "Czwartą grupę stanowią nieruchomości do zbycia, co do których nie będzie możliwości ich zagospodarowania przez PKP" - dodał.

Mamiński powiedział, że PKP SA mają już" wytypowaną dużą grupę nieruchomości dla Xcity". Ta spółka z Grupy PKP SA "będzie budowała biurowce i mieszkania komercyjne na własnych działkach. "Zrobimy to we własnym zakresie, bez inwestorów zewnętrznych" - mówił.

"Będziemy budować m.in. Gdynię Międzytorze, to będzie ogromny projekt, który będzie jednocześnie mieszkaniówką komercyjną, biurowcami oraz hotelem" - wymienił prezes spółki.

W piątek PKP SA przekazały na potrzeby Mieszkania plus 108 nieruchomości zlokalizowanych w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców na terenie całego kraju. Do końca czerwca br. przekaże do KZN kolejne wykazy nieruchomości w 700 polskich miastach poniżej 20 tys. mieszkańców, które będzie można wykorzystać na Mieszkanie plus.

PKP SA już wcześniej przekazały grunty na rzecz tego programu. Łącznie to 238 nieruchomości, o powierzchni prawie 600 ha i szacunkowej wartości ok. 1,3 mld.

Krajowy Zasób Nieruchomości, który zarządza gruntami przekazanymi na rzecz Mieszkania plus, w terminie 180 dni od przekazania wykazów wybierze te nieruchomości, którymi będzie zainteresowany, a w ciągu kolejnych 180 dni potwierdzi swoje zainteresowanie i przystąpi do kupna gruntów od PKP SA.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP SA
 • elwu – 08.01.2018

  No, to pewnie i coś pod kościół się znajdzie, za co łaska.

 • www – 08.01.2018

  Działki, które nie są potrzebne kolei powinny wrócić do ich właściciela, tj. Skarbu Państwa. Biurowce dla siebie to PKP potrafi postawić, ale kupić nowoczesne składy za swoje już nie. Serio w tym kraju już nic się nie da kupić bez wsparcia UE?

 • Robin Hood – 08.01.2018

  Niektóre lokalizacje będą wyjątkowo funkcjonalne. Przypomniał mi się tytuł pewnej polskiej komedii z lat sześćdziesiątych gdzie główny bohater którego gra Krzysztof Litwin mieszka w pobliżu linii kolejowej. To "Pieczone gołąbki".

 • Wojtek – 09.01.2018

  Spokojnie, to tylko plany. Ministrem pozostał Adamczyk, co oznacza, że raczej nie zostaną zrealizowane.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.