TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Minister Inwestycji i Rozwoju zapowiada poprawę bezpieczeństwa na kolei
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 27.09.2018 11:31:40
Minister Inwestycji i Rozwoju zapowiada poprawę bezpieczeństwa na kolei (foto: PKP PLK)

Program budowy nowych rozjazdów kolejowych poprawi bezpieczeństwo na kolei - powiedział w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Program budowy nowych rozjazdów kolejowych poprawi bezpieczeństwo na kolei - powiedział w Szczecinie minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W czwartek w stolicy Pomorza Zachodniego podpisano umowę na dofinansowanie z UE wymiany rozjazdów kolejowych.

"Dzięki temu projektowi (zabudowie nowych rozjazdów kolejowych - PAP) poprawimy bezpieczeństwo. (...) Jest to projekt, który może będzie znacznie bardziej widoczny przez mieszkańców naszego kraju aniżeli wiele innych, może nawet większych, które realizujemy. (...) Nieprzypadkowo spotykamy się w województwie zachodniopomorskim, bo niestety wiele takich rozjazdów wymaga remontu, wymaga modernizacji właśnie w województwie zachodniopomorskim" - powiedział Kwieciński podczas briefingu.

"To jest projekt dla mieszkańców naszego kraju. Musimy dbać o bezpieczeństwo" - dodał.

"Tutaj na Pomorzu Zachodnim zmienia się nie klimat, nie nastawienie, ale zmienia się realne podejście rządu do tego regionu, o którym kiedyś mówiło się +peryferyjny+" - powiedział z kolei szef MSWiA Joachim Brudziński. "W końcu nadrabiamy dziesiątki lat zaniedbań. Za tą życzliwość i zrozumienie w pierwszej kolejności dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, dziękuję moim kolegom z rządu, dziękuję panu ministrowi Jerzemu Kwiecińskiemu, panu ministrowi Andrzejowi Adamczykowi, bo w końcu zmienia się spojrzenie na nasz region" - podkreślał.

"Na Pomorze Zachodnie wraca też to, co jest istotą polskiej racji stanu - rozumienie, że silne Pomorze Zachodnie – to są słowa śp. Lecha Kaczyńskiego – to polska racja stanu" - dodał Brudziński.

Dyrektor departamentu wdrażania projektów Centrum Unijnych Projektów Transportowych Ewa Karasińska powiedziała, że realizacja projektu przyczyni się do likwidacji zagrożeń eksploatacyjnych na rozjazdach, w tym do zmniejszenia liczby wykolejeń. Projekt umożliwi też odwołanie istniejących ograniczeń prędkości i odtworzenie parametrów pierwotnych linii, jak również uniknięcie w przyszłości wprowadzenia kolejnych ograniczeń prędkości".

Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym – etap II - to projekt o wartości 214,5 mln zł netto, z czego dofinasowanie unijne to ok. 182 mln zł netto.

Projekt zakłada modernizację 245 rozjazdów - najwięcej w woj. wielkopolskim (ponad 62 sztuki), a w zachodniopomorskim - 42.

Inwestycja zapewnia niezawodne, płynne, bezpieczne kursowanie pociągów ze stałą prędkością do 120 km/h, a w niektórych lokalizacjach nawet do 160 km/h.

Dzięki nowym rozjazdom pociągi sprawnie zmieniają tor, np. przejeżdżają z toru głównego na tory boczne. Dla pasażerów oznacza to sprawniejsze, niekiedy szybsze podróże. Rozjazdy zostaną wyposażone w elektryczny system ogrzewania.

Od marca br. zamontowano już 120 nowych rozjazdów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bezpieczeństwo
rozjazd
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.