Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Miasto kupiło zabytkowy budynek po dworcu PKP

inforail
25.10.2017 19:22
0 Komentarzy

Za 169 tys. zł władzeAugustowa kupiły zabytkowy budynek po byłym dworcu PKP. W budynku ma sięmieścić poczekalnia dla podróżnych oraz Muzeum Ziemi Augustowskiej.

W 2009 roku PKP zamknęły dworzec, gdzie mieściły się kasaoraz poczekalnia, a w 2014 roku sprzedała obiekt prywatnemu przedsiębiorcy. Tenjednak nie zdecydował się na remont i inwestycje w tym miejscu, i ostatecznieodsprzedał budynek miastu.

„To dobra informacja dla miasta. Augustowianie po kilkulatach odzyskują dworzec, który ma zacząć funkcjonować i istnieć” – powiedziałpodczas konferencji prasowej przewodniczący rady miejskiej w Augustowie FilipChodkiewicz.

Radny Paweł Kotwica poinformował, że oprócz poczekalni dlapodróżnych w budynku znajdą miejsce instytucje kultury. Jedną z nich jestMuzeum Ziemi Augustowskiej, które boryka się z problemami lokalowymi.

„Chcemy, żeby ten budynek pełnił funkcję kulturalną dlamieszkańców osiedla Lipowiec. Zamierzamy skomunikować obiekt z resztą osiedla imiastem Augustów remontując ulicę Kolejową” – powiedział radny Kotwica.

Przez okres zimy miasto postara się wykonać kosztorys naprawi remontu budynku. Wiosną budynek ma zostać otwarty i muzeum będzie mogło zająćczęść pomieszczeń. Dworzec jest objęty planem rewitalizacji miasta Augustów,który został zaakceptowany przez zarząd województwa podlaskiego. Miasto będziemogło starać się o pozyskanie środków unijnych na inwestycje związane z tymobiektem.

Dworzec został wybudowany w 1897 roku wraz z uruchomieniemlinii kolejowej z Suwałk do Grodna. Jak podkreślają radni, miejsce to zawszetętniło życiem. Historia dworca to także niemiłe momenty. W latach 1940-1941 ztego miejsca odbywała się wywózka Polaków na Syberię. Na budynku do dzisiajjest tablica upamiętniająca tamte wydarzenia.

'To jest nasze dziedzictwo kulturowo-historyczne, to jeden znielicznych zabytków, który zachował się w swojej pierwotnej formie. Toautentyczna materia historyczna” – powiedział kierownik Muzeum ZiemiAugustowskiej Tomasz Kiełczewski.


Komentarze