TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MI szykuje przetarg na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej do CPK
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 09.05.2019 14:08:31
MI szykuje przetarg na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej do CPK

Jeszcze w tym roku będzie rozpisany przetarg - i być może rozstrzygnięty - na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej, która połączy Centralny Port Komunikacyjny z Warszawą.

Jeszcze w tym roku będzie rozpisany przetarg - i być może rozstrzygnięty - na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej, która połączy Centralny Port Komunikacyjny z Warszawą, a także z Płockiem, Włocławkiem, Toruniem i Gdańskiem – zapowiedział wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

Jak podkreślił, projekt CPK "to nie tylko nowe lotnisko, które będzie w stanie zastąpić Lotnisko Chopina w Warszawie, przejmując całość ruchu transferowego, przesiadkowego z tego portu, to także nowy system kolei w Polsce i sieć drogowa w pobliżu Warszawy".

"Jeszcze w tym roku rozpisany będzie przetarg, mam nadzieję, że rozstrzygnięty, na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej, która połączy CPK, Warszawę, z Płockiem, Włocławkiem, Toruniem i Gdańskiem" – powiedział w czwartek Wild na konferencji prasowej w Płocku (Mazowieckie). Dodał, iż projekt CPK zakłada budowę 1600 km nowych linii kolejowych. Przyznał, iż trasy kolejowe "będą oddane do użytku zanim CPK ruszy".

"Transport kolejowy, który zakładamy, to nie transport, który porusza się tylko między największymi miastami, ale którego celem jest włączenie jak największej liczby mieszkańców w nowy polski system transportu" – powiedział Wild, który jest pełnomocnikiem rządu ds. CPK.

Podkreślił przy tym, że w przypadku Płocka efektem realizacji programu inwestycji w ramach CPK będzie poprawa "dostępności komunikacyjnej w sposób skokowy" – jak wyliczył, do Warszawy koleją będzie można dojechać z tego miasta w ciągu w 45 minut, a do CPK i lotniczego Portu Solidarności w 25 minut.

Wiceminister infrastruktury przypomniał, że w Polsce jest 28 miast o liczebności od 100 tys. do 250 tys. mieszkańców, a wśród nich są Płock, Gdynia, Rzeszów czy Koszalin. "Miasta te są podobne pod względem liczby mieszkańców, ale różne z uwagi na rozwój. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na rozwój miasta jest dostępność komunikacyjna. To ona sprawia, że miasta mogą rozwinąć swój potencjał" – zaznaczył.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CPK
linia kolejowa