TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Maszynista PKP Intercity nagrodzony za uratowanie dziecka
InfoRail.pl - Opublikowano: 09.10.2018 14:09:17 4 komentarze
Maszynista PKP Intercity nagrodzony za uratowanie dziecka (foto: PKP IC)

Maszynista PKP Intercity został wyróżniony za swój bohaterski czyn w konkursie Urzędu Transportu Kolejowego "Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym".

Maszynista PKP Intercity został wyróżniony za swój bohaterski czyn w konkursie Urzędu Transportu Kolejowego "Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym".

Profesjonalizm oraz uwaga i spostrzegawczość pracownika kolei pozwoliły uniknąć tragicznego wypadku. Do zdarzenia doszło w kwietniu tego roku na dworcu w Częstochowie. Pięcioletni chłopiec podszedł zbyt blisko ruszającego właśnie pociągu i wpadł w szczelinę między peronem a pociągiem. Tragedii zapobiegła spostrzegawczość i refleks maszynisty, który momentalnie zahamował. Pociąg zatrzymał się trzy sekundy po ruszeniu, pokonując jedynie metrowy odcinek. Po chwili udało się wyciągnąć chłopca. Na miejsce przyjechało pogotowie. Dzięki szybkiej reakcji maszynisty dziecku na szczęście nic się nie stało.

Tuż przed startem pociągu widziałem w lusterku małego chłopca, który stał na peronie razem z mamą. Wyglądali jakby kogoś żegnali. Po chwili kierownik pociągu dał sygnał do odjazdu, wszystkie drzwi zamknęły się automatycznie, a ja dokonałem rozruchu pociągu – opowiada Andrzej Urbaszek, maszynista PKP Intercity. Spojrzałem ponownie w lusterko, ale dziecko zniknęło. Serce stanęło mi w gardle, od razu pomyślałem, że najprawdopodobniej wpadł w szczelinę między pociągiem a krawędzią peronu. Natychmiast uruchomiłem odruchowo nagłe hamowanie. Po zatrzymaniu pociągu wybiegłem na peron, aby zobaczyć, czy chłopcu nic się nie stało – dodaje.

Za swoje bohaterskie zachowanie Andrzej Urbaszek otrzymał wyróżnienie w konkursie "Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym", organizowanym przez Urząd Transportu Kolejowego.

W tegorocznej edycji konkursu kultury bezpieczeństwa udział wzięło ponad 30 przedsiębiorstw i instytucji związanych z transportem kolejowym. Nadesłane projekty oceniała Kapituła konkursu, której przewodniczył dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK. W pracach Kapituły wzięli udział specjaliści z dziedziny transportu kolejowego.

Pan Andrzej Urbaszek jest jednym z naszych najbardziej doświadczonych maszynistów. Jednym z tych, którzy na kolei pracują od wielu lat. Jego doświadczenie i czujność miały w tej sytuacji ogromne znaczenie i pozwoliły zapobiec tragedii. Jesteśmy niezwykle dumni mogąc pracować z tak wykwalifikowanym oraz odpowiedzialnym zespołem maszynistów i niezwykle cieszymy się mając w nim Pana Andrzeja – podkreśla Marek Chraniuk, Prezes PKP Intercity.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
maszynista
 • Emil Nowak – 09.10.2018

  Doświadczony i czujny człowiek w odpowiednim miejscu. Brawo!

 • jatal – 09.10.2018

  A na czym polega jego bohaterstwo? Chyba że teraz co innego to znaczy?

 • mechanik – 09.10.2018

  @jatal Napiszę wprost: Debili twojego pokroju nigdy nie brakowało. Zawsze porażałeś swoimi pokrętnymi, pełnymi konfabulacji wpisami, ale teraz wzniosłeś się po prostu na swoje wyżyny.

 • mechanik – 09.10.2018

  O, jatal edytuje swoje wpisy. Ciekawe, ciekawe :D

 • PauloBusiak – 09.10.2018

  @jatal napewno bohaterstwem nie jest zazdrość...Za Twój wpis napewno nikt Cię nie nagrodzi...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !