Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Mamiński zaczyna uzdrawiać PKP SA. Na początek czystka kadrowa

inforail
16.03.2017 11:33
0 Komentarzy

PKP zamierzająrozwiązać umowy o pracę jeszcze z trzema osobami – w trybie rozwiązania umowy opracę bez wypowiedzenia – w związku z umowami, jakie poprzedni zarząd kolejowejspółki zawierał z firmą Sensus Group – poinformował Krzysztof Mamiński prezesPKP SA.

Ma to związek z postępowaniem CBA, rozpoczętym po wnioskuministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka z lipca ubiegłego rokuw sprawie zbadania zgodności z prawem procedury zawarcia umowy pomiędzy PKP SAa spółką Sensus Group. Przedmiotem tej umowy były działania profilaktyczne wzakresie przeciwdziałania terroryzmowi podczas Światowych Dni Młodzieży.

„Wobec trzech osób została wszczęta procedura i jest tozwiązane z umowami, o których prasa pisze, czyli ze spółką Sensus Group” -powiedział Mamiński.

„Chcemy z nimi rozstać się w trybie rozwiązania umowy opracę bez wypowiedzenia” – dodał. Wyjaśnił, że chodzi o niedopełnienieprocedur występujących w firmie w procesie zakupu towarów i usług.”Niedopełniono formuły sprawdzenia kontrahenta” – powiedział prezesPKP.

Na początku marca tego roku w związku z zarzutamipostawionymi przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie prezesowi i członkomzarządu PKP SA w sprawie karalnej niegospodarności i nieumyślnego wyrządzeniaszkody wielkiej wartości, nadzwyczajne walne zgromadzenie PKP podjęło decyzję oodwołaniu z funkcji prezesa zarządu PKP SA Mirosława P. oraz członków zarządu ?Cecylii L., Michała B. oraz Marka M.

Nowym prezesem został Krzysztof Mamiński, dotychczasowy szefPrzewozów Regionalnych.

Mamiński powiedział, że w związku ze sprawą nieprawidłowościprzy zawieraniu umów ze spółką Sensus Group polecił opracowanie nowej strukturyobiegu dokumentów i poziomu uzgadniania. „Z pobieżnej analizy wynika, żedotychczasowe procedury nie zadziałały. Badamy wewnętrznie całą ścieżkęzwiązaną z tym zamówieniem” – wyjaśnił.

Prezes powiedział, że przewidziana płatność za kontrakt zSensus Group była rozłożona na cztery raty z czego trzy zostały spółcezapłacone i dopiero ostatnia została wstrzymana. Wartość umowy zawartejpomiędzy PKP a Sensus Group wynosiła 1,9 mln zł netto.

W komunikacie resortu infrastruktury po odwołaniu zarząduPKP podano, że działania podejmowane przez Prokuraturę i Centralne BiuroAntykorupcyjne mają związek z wnioskiem o zbadanie procedury podpisania umowyobejmującej realizację przedsięwzięć profilaktycznych w zakresie zagrożeńterroryzmem bombowym przed Światowymi Dniami Młodzieży 2016, zawartej w maju2016 r. pomiędzy spółką PKP SA a Sensus Group, a który do CBA 5 lipca 2016 r.skierował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Resort informował też wtedy, że w zawiadomieniu przesłanymdo Centralnego Biura Antykorupcyjnego wskazano, że mogło dojść do przestępstwaprzeciwko obrotowi gospodarczemu, pośrednio mogącego mieć wpływ nabezpieczeństwo publiczne, jak również mogło być to działanie na szkodę spółki.W związku z tymi wątpliwościami, jeszcze w sierpniu 2016 r. ministerinfrastruktury i budownictwa polecił prezesowi PKP wstrzymanie wypłat z tytułuumowy z Sensus Group.

Rzecznik prokuratury Michał Dziekański powiedział w dniuodwołania zarządu PKP, że zarzuty postawiono „w śledztwie dotyczącymwyłudzenia na szkodę PKP SA mienia wielkiej wartości w związku z zawarciem iwykonaniem umowy na realizację przedsięwzięć profilaktycznych w zakresie zagrożeńterroryzmem bombowym”.

Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem prokuratury przezwarszawską delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przestępstwazarzucone podejrzanym są zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności.


Komentarze