TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Mamiński: Odchodzimy od modelu dużych obiektów handlowych przy dworcach
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 05.09.2019 10:00:44
Mamiński: Odchodzimy od modelu dużych obiektów handlowych przy dworcach (foto: mat. pras)

Dworce kolejowe mają spełniać oczekiwania klientów; odchodzimy od modelu, w którym przy dworcach powstawały duże obiekty handlowe, gdzie przez 40 minut szuka się kasy biletowej - mówił w środę w Krynicy-Zdroju prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

Dworce kolejowe mają spełniać oczekiwania klientów; odchodzimy od modelu, w którym przy dworcach powstawały duże obiekty handlowe, gdzie przez 40 minut szuka się kasy biletowej - mówił w środę w Krynicy-Zdroju prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

Prezes PKP SA odpowiadając na pytanie, o zaawansowanie Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023, przypomniał, że obejmuje on ok. 200 dworców, które zostaną odnowione lub zbudowane na nowo za ok. 1,5 mld zł.

"To duża kwota - w dużej części budżet Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ale też budżet państwa i środki własne PKP SA. Z tych 200 dworców 105 to obiekty zabytkowe, które będą przywracane do swojej świetności" - wskazał Mamiński.

"Nie tak dawno, bo w ub. tygodniu podpisywaliśmy umowę na remont i modernizację dworca głównego w Gdańsku" - przypomniał akcentując, że to największa inwestycja dworcowa ostatnich lat, o wartości ok. 100 mln zł.

Powstanie też 40 nowych tzw. dworców systemowych, które będą "nową jakością, nową marką kolejową". Według Mamińskiego wykorzystane w nich zostaną wszelkie dostępne nowoczesne źródła energii, jak instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, instalacje tzw. szarej wody odzyskiwanej z deszczówki.

"Dworce zabytkowe, jak i dworce nowoczesne, przede wszystkim mają spełniać oczekiwania klientów. To wydawałoby się oczywistość, ale nowa formuła, bo rozpoczynając każdy proces projektowania odbywamy tzw. warsztaty kreatywne, czyli spotykamy się z klientami, którzy mówią, co oprócz typowej obsługi klienta, czyli kas, poczekalni, powinno się jeszcze na tych dworcach znaleźć" - wyjaśniał prezes.

Dzięki temu w ramach programu powstaną dworce, np. z pokojami dla matek z dziećmi, poczekalniami, miejscami lokalnych imprez kulturalnych. "Po prostu dworzec ma być miejscem, które żyje, na który chętnie się przychodzi" - mówił Mamiński. "Już dziś zapraszam, kilkanaście dworców oddanych – warto to zobaczyć" - dodał.

Zapewnił przy tym, że PKP SA chce odwrócić tendencję, w której przy dworcach powstawały duże obiekty handlowe, "w których poświęca się 40 minut na znalezienie kasy". "Takie modele niestety były, a to nie tak: dworzec powinien mieścić jego funkcje, i to, co danej społeczności jest potrzebne: jeżeli będzie to centrum handlowe, to tak, jeżeli kawiarnie, restauracje, to to chcemy robić" - podkreślił.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP SA
Krzysztof Mamiński
dworzec