TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ma być więcej torów w kierunku Legionowa. Szybciej do Trójmiasta i Olsztyna?
InfoRail.pl - Opublikowano: 06.07.2020 13:45:14
Ma być więcej torów w kierunku Legionowa. Szybciej do Trójmiasta i Olsztyna?

PKP Polskie Linie Kolejowe podały, że planują budowę dodatkowych torów na trasie z Warszawy do Legionowa.

PKP Polskie Linie Kolejowe podały, że planują budowę dodatkowych torów na trasie z Warszawy do Legionowa.

Spółka podpisała dziś (6 lipca) umowę na opracowanie studium wykonalności. Planowana inwestycja ma zapewnić możliwość przejazdu większej liczby pociągów i jeszcze lepsze podróże z podwarszawskich powiatów do stolicy.

Wartość umowy to blisko 5 mln zł netto. Obejmuje ona opracowanie studium wykonalności dla rozbudowy torów z Warszawy w kierunku Legionowa. W ramach studium wykonalności wykonawca dokona kompleksowej analizy, która określi możliwości techniczne oraz szczegółowe rozwiązania i zakres niezbędnych prac, a także szacowane koszty inwestycji. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2022 roku.

Konsekwentnie zwiększamy możliwości i dostępność kolei także w obszarach aglomeracji. Przykładem jest projekt w aglomeracji warszawskiej, związany z rozbudową torów z Warszawy w kierunku Legionowa. Tworzymy sprawniejszą, bezpieczniejszą i komfortową kolej, co przekłada się na lepsze warunki życia mieszkańców – powiedział Andrzej Bittel, Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Więcej pociągów z Warszawy do Legionowa

Studium wykonalności dotyczy budowy dodatkowych zelektryfikowanych torów na ok. 20 km odcinku od stacji Warszawa Wschodnia do stacji Legionowo. W efekcie planowana jest rozbudowa do układu sześciu torów na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Praga oraz czterech torów na odcinku Warszawa Praga – Legionowo. Wykonawca przeanalizuje również rozbudowę linii z Legionowa do Wieliszewa o dodatkowy tor. Ponadto analizą objęta będzie także budowa dodatkowych torów na odcinku Warszawa Gdańska – Warszawa Praga.

Podpisana dzisiaj umowa, to dążenie do zbudowania na kolejowym węźle warszawskim czterotorowych tras wyjazdowych ze stolicy. Mieszkańcom podwarszawskich miejscowości chcemy zapewniać atrakcyjne, zgodne z oczekiwaniami podróże oraz zagwarantować przewidywalne i sprawne kursowanie pociągów  dalekobieżnych – wskazał Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Szybciej pociągami do Trójmiasta i Olsztyna

W ramach zleconego studium wykonalności przeanalizowana zostanie również budowa nowego odcinka dwutorowej zelektryfikowanej linii kolejowej z Warszawy Choszczówki do miejscowości Kątne lub Świercze. Takie rozwiązanie wpłynęłoby na krótszy czas podróży pociągami dalekobieżnymi kursującymi m.in. do Trójmiasta czy Olsztyna.

Termin opracowania studium wykonalności dla projektu "Zwiększenie przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia – Nasielsk (Kątne/Świercze)" określono do I kw. 2022 r. Wartość 4,77 mln zł netto Dokumentację przygotuje firma Databout Sp. z o.o.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
tor
torowisko
infrastruktura
Legionowo
Olsztyn
Trójmiasto