TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ma być punktualniej na trasie Wrocław – Poznań
InfoRail.pl - Opublikowano: 08.02.2018 22:50:28 2 komentarze
Ma być punktualniej na trasie Wrocław – Poznań

Usunięcie ograniczeń prędkości, poprawa przepustowości oraz zmiana rozkładu jazdy – to niektóre z działań wdrażanych przez zarządcę infrastruktury na trasie z Poznania do Wrocławia, po interwencji Prezesa UTK.

Usunięcie ograniczeń prędkości, poprawa przepustowości oraz zmiana rozkładu jazdy – to niektóre z działań wdrażanych przez zarządcę infrastruktury na trasie z Poznania do Wrocławia, po interwencji Prezesa UTK.

Na siedemdziesięciokilometrowym odcinku tej linii kolejowej trwa remont. W Lesznie pociągi mogą mijać się jedynie w towarowej części stacji, a na odcinku Leszno – Stare Bojanowo ruch prowadzony jest jednotorowo. W związku z pracami torowymi w pierwszej połowie stycznia wprowadzono ograniczenia prędkości na torze obok miejsca robót. Ograniczenie to nie było uwzględnione podczas tworzenia rozkładu jazdy, co doprowadziło do regularnie powtarzających się opóźnień pociągów.

Urząd Transportu Kolejowego wystąpił do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe o pilne podjęcie działań w celu poprawy punktualności pociągów na tej trasie. PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniły, że ograniczenia są wprowadzane jedynie tam, gdzie jest to konieczne i na są bieżąco usuwane. Od 31 stycznia 2018 r. ograniczenie pozostało już tylko na odcinkach o długości 3,9 km i ma potrwać do 9 lutego 2018 r.

Cieszę się, że nasza szybka reakcja zaowocowała zmianami organizacji ruchu – mówi Prezes UTK, Ignacy Góra. Współpraca między regulatorem a zarządcą infrastruktury zawsze powinna mieć na celu dobro klientów kolei – dodaje.

Dzięki szybkiemu podjęciu działań utrudnienia dla pasażerów są już znacznie mniejsze niż w połowie stycznia. W większości przypadków opóźnienia nie przekraczają kilkunastu minut. Aby uniknąć kolejnych utrudnień i opóźnień zarządca infrastruktury nie wyraził zgody na planowane wcześniej zamknięcie torów na stacji Rawicz w okresie od 5 lutego do 10 marca 2018 r.

Obecny etap robót na stacji Leszno jest najtrudniejszą i najbardziej niekorzystną pod względem organizacji ruchu częścią projektu. W obrębie stacji przeprowadzana jest korekta łuku, dlatego dla pociągów relacji Poznań – Wrocław dostępna jest tylko jedna krawędź peronowa. W kolejnych etapach udostępnione zostaną dwie krawędzie peronowe. Wtedy nie będzie dochodziło do sytuacji, w której pociągi muszą oczekiwać na wjazd na stację.

Od 11 marca 2018 r. zmieni się rozkład jazdy. Na modernizowanym odcinku zostanie zmniejszona liczba pociągów, co powinno ograniczyć opóźnienia wynikające z postojów przed wjazdem na odcinki jednotorowe. W celu odciążenia linii niektóre pociągi pojadą trasą okrężną przez Ostrów Wielkopolski i Jarocin.

Przez kolejne miesiące Urząd Transportu Kolejowego będzie weryfikował, czy działania podejmowane przez zarządcę infrastruktury przełożyły się na poprawę punktualności pociągów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
UTK
PKP PLK
Poznań
Leszno
  • 66wg – 09.02.2018

    Przeprasza, czy to jest tzw. "Przekaz dnia z UTK"" ?

  • 66wg – 10.02.2018

    Witam ponownie.Zapytałem czy to "przekaz dnia z UTK" bo jak na tę instytucję w informacjach pojawia się byk za bykiem. Ja wiem , że urzędnikom z Uteku może się pomylić Bojanowo ze Starym Bojanowem ( w końcu to "tylko" ok. 30 km różnicy. Ale co by było gdyby dyż. ruchu stacji Leszno pomylił szlaki Bojanowo - Leszno z Leszno - St. Bojanowo ?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!