TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Luxtorpeda powraca do Zakopanego
InfoRail.pl - Opublikowano: 04.06.2018 16:37:41 1 komentarz
Luxtorpeda kiedyś (źródło: Wikipedia/Narodowe Archiwum Cyfrowe (Sygnatura: 1-G-2970)

Luxtorpeda powróci do Zakopanego. I to już w wakacje.

Luxtorpeda powróci do Zakopanego. I to już w wakacje.

Kamil Stoch, Podhalańczyk, Jędruś, Juhas, Halny i Sabała – m.in. takie imiona dla przyspieszonego pociągu Kolei Małopolskich Kraków – Zakopane zaproponowali internauci w facebookowej zabawie.

Luxtorpeda – taką jednak nazwę będzie nosił nowoczesny impuls województwa przewożący pasażerów ze stolicy Małopolski do centrum polskich gór.

Już 30 czerwca na trasę Kraków – Zakopane wyruszy przyspieszony pociąg Kolei Małopolskich. Decyzja o wyborze imienia nie była prosta, ostatecznie z kilkudziesięciu propozycji internautów wybraliśmy to jedyne, odziedziczone po wiekowym i jak dotąd niepokonanym przodku – Luxtorpeda – informuje Małopolski Urząd Marszałkowski.

Przypomnijmy, że w 1936 roku jedna z pięciu spalinowych Luxtorped będących w posiadaniu Polskich Kolei Państwowych ustanowiła niepobity dotąd rekord przejazdu na trasie Kraków – Zakopane: 2 godziny 18 minut. Choć w tej chwili ze względu na modernizację infrastruktury małopolskiemu następcy raczej nie uda się przejechać szybciej, zdecydowanie przewyższa on swojego luksusowego przodka pod kątem wygody i udogodnień, z których dziś – inaczej niż w I połowie XX wieku – bez dodatkowych dopłat skorzystać mogą wszyscy pasażerowie. Nowa Luxtorpeda kursować będzie pomiędzy Krakowem a Zakopanem w święta i każdy weekend wakacji.

W chwili obecnej Województwo Małopolskie dysponuje 40 nowoczesnymi pociągami. W drugiej połowie przyszłego roku tabor kolejowy Małopolski uzupełnią cztery nowe pociągi, wyposażone nie tylko w klimatyzację i bezpłatny Internet, ale także dodatkowe udogodnienia dla osób niesłyszących i niewidomych, większą liczbę rozkładanych foteli z podłokietnikami, ładowarkami USB i stolikami pomiędzy siedzeniami "vis a vis".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Luxtorpeda
Zakopane
Kraków
Koleje Małopolskie
Małopolska
  • zxcvbnm – 04.06.2018

    Trzeba się cieszyć, że to będzie Impuls, a nie kolejna kiblopodobna luxtorpEDa :)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !