TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lubuskie SA105 pojeżdżą kolejne 15 lat
InfoRail.pl - Opublikowano: 10.07.2019 10:41:40
Lubuskie SA105 pojeżdżą kolejne 15 lat (foto: FPS)

Nie są lubiane przez pasażerów. Ciasne i niewygodne. Mimo to pojeżdżą jeszcze przez kolejne 15 lat.

Nie są lubiane przez pasażerów. Ciasne i niewygodne. Mimo to pojeżdżą jeszcze przez kolejne 15 lat.

Pojazdy serii SA105 zostały zakupione w latach 2003-2005. Okres eksploatacji taboru przyjmuje się na minimum 30 lat, w związku z czym nie ma podstaw do ich "złomowania" po zaledwie połowie tego czasu. Tym bardziej, że wszystkie pojazdy SA105 przeszły w latach 2014-2015 naprawę główną z modernizacją przestrzeni pasażerskiej – mówi Piotr Tykwiński, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Obecnie kursują one między stolicami województwa lubuskiego. Jeszcze w tym roku mają zostać zastąpione przez nowe Linki, które przekaże PESA. Ale nie oznacza to wcale kasacji SA105. Zapewne zostaną skierowane na inne, mniej oblegane trasy.

Pociągi relacji Zielona Góra Gł. - Gorzów Wlkp. i Gorzów Wlkp. - Zielona Góra Gł. zestawiane są planowo z pojazdów SA139, natomiast autobusy szynowe SA105 wykorzystywane są zastępczo, w przypadku braku dostępności taboru serii SA139. Jak zapewnia spółka Przewozy Regionalne, w najbliższym czasie sytuacja taborowa ulegnie poprawie i do obsługi pociągów łączących obie lubuskie stolice nie będą już kierowane pojazdy SA105, charakteryzujące się niewielką liczbą miejsc – tłumaczy Piotr Tykwiński.

Niestety takie zastępowanie Linków ostatnio zdarza się dość często. Utrzymanie sprawności pojazdów nie jest najmocniejszą stroną Przewozów Regionalnych. Dość powiedzieć, że jeden SA139 stoi od kilku tygodni w Chojnicach i czeka na … lepsze czasy. Kiedy zostanie naprawiony? Tego nie wiemy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Lubuskie
SA105
SA139