TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lubin z bezpłatnym tramwajem kolejowym?
InfoRail.pl - Opublikowano: 24.05.2019 18:45:00
Lubin z bezpłatnym tramwajem kolejowym?

Trwają rozmowy o uruchomieniu bezpłatnego tramwaju kolejowego, który połączy Lubin z Rudną – informuje lubiński Urząd Miasta.

Trwają rozmowy o uruchomieniu bezpłatnego tramwaju kolejowego, który połączy Lubin z Rudną – informuje lubiński Urząd Miasta.

A to nie koniec dobrych informacji dla mieszkańców. 9 czerwca br. po 15 latach przerwy będą mieli możliwość ruszyć w podróż pociągiem i komfortowo pojechać do Legnicy czy Wrocławia. Trasa relacji Lubin-Legnica będzie pokonywana w kwadrans.

My jesteśmy dopięci na ostatni guzik – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich we Wrocławiu. – PKP PLK kończy właśnie budowę peronów, miasto kończy budowę parkingów – dodaje. Kolej wraca do Lubina i wraca w ekspresowym tempie – mówi Robert Raczyński, prezydent Lubina.

Trwają również rozmowy z prezydentem Lubina, aby uruchomić kolejne połączenia w naszym regionie. – Chcielibyśmy połączyć Rudną z Lubinem bezpłatnym tramwajem kolejowym, który będzie dowoził uczniów i mieszkańców do pracy i szkół. Chcemy, aby to funkcjonowało jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia – zapowiada Bernard Langner, kandydat na wójta gminy Rudna.

Połączeniem w założeniu byłyby objęte miejscowości: Rudna Gwizdanów, Rynarcice, Koźlice i Lubin. Dzisiaj również ostatni dzień przejazdów testowych, o których pisaliśmy. Na trasie z Lubina do Legnicy pociągi będą mogły jechać z prędkością 100 km/h, w przyszłości prawdopodobnie 120 km/h.

Nasze pociągi osiągają rekordowe prędkości, mogą jeździć ponad 200 km/h, jednakże to nie od nas zależy, jakie prędkości będą na tym odcinku rozwijane – wyjaśnia Stawikowski.

Z Wrocławia do Legnicy pociągi pędzą 130 km/h, a w przyszłości będzie to 160 km/h. Każdy z maszynistów musiał zapoznać się z trasą, którą będzie pokonywać. – Pociągi, którymi teraz jeździmy, tzw. 45, są najmłodsze w naszej flocie. Docelowo będziemy jeździć 120 km/h na tej trasie. Dzięki temu przejazd z Lubina do Legnicy będzie wynosił około 15-16 minut – tłumaczy Marek Niedziela, maszynista i instruktor Kolei Dolnośląskich, który w zawodzie pracuje 41 lat.

Od 9 czerwca, czyli od niedzielnego poranka, uruchomionych zostanie 12 par pociągów do Wrocławia. Będzie nawet ekspresowy pociąg, który w niecałą godzinę powinien nas dowieźć z Lubina do Wrocławia (z jednym przystankiem w Legnicy).

Przyszłość wygląda obiecująco. Jeżeli PKP zdąży wyremontować tory do Głogowa, wówczas od grudnia, mieszkańcy Lubina będą mogli podróżować tam koleją. – Co ciekawe, dzięki wyremontowaniu tej linii kolejowej, mieszkańcy będą mogli szybciej dojechać do Wrocławia poprzez Lubin, Legnicę, niż jak jeździli dotychczas przez Ścinawę i Wołów. Zaoszczędzą kilka minut – uściśla Stawikowski.

Pociągi są schludne i komfortowe. Wyposażone w specjalne platformy dla niepełnosprawnych, miejsca dla wózków, rowerów. Możliwa będzie także podróż z pupilem.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Lubin
Wrocław
Legnica
Koleje Dolnośląskie
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.