TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lubelszczyzna kolejowo zaniedbana
InfoRail.pl - Opublikowano: 22.06.2018 10:16:16
Lubelszczyzna kolejowo zaniedbana

W związku z licznymi głosami mieszkańców regionu lubelskiego, postulującymi o rozbudowanie połączeń komunikacji PKP, szczególnie na Roztoczu w miejscowościach takich jak Zamość, Hrubieszów czy Hrebenne, poseł Jarosław Sachajko wystąpił do MI z interpelacją w tej sprawie.

W związku z licznymi głosami mieszkańców regionu lubelskiego, postulującymi o rozbudowanie połączeń komunikacji PKP, szczególnie na Roztoczu w miejscowościach takich jak Zamość, Hrubieszów czy Hrebenne, poseł Jarosław Sachajko wystąpił do MI z interpelacją w tej sprawie.

Pisze w niej, że od lat część Lubelszczyzny jest zaniedbana jeżeli chodzi o ilość połączeń kolejowych. Dojazd pociągiem jest możliwy jedynie do dużych miast jak Zamość i Lublin. Utworzenie kolejnych połączeń osobowych przez PKP spowodowałoby zmniejszenie bezrobocia, wzrost turystyki i odciążenie ruchu drogowego. Na chwilę obecną podróżowanie przez i po Lubelszczyźnie i Roztoczu odbywa się w głównej mierze dzięki samochodom osobowym, busom, autobusom, a tylko w części pociągami. Obecnie nie ma możliwości, aby pojechać pociągiem na przykład z Zamościa do Warszawy czy dalej do Krakowa, Szczecina czy Gdańska. Mieszkańcy Zamościa, Hrubieszowa czy Hrebennego są skazani na dojazd do Lublina, z którego dopiero później mogą jechać pociągiem do innych miejscowości w Polsce. Roztocze zasługuje na rozbudowę linii kolejowych i uruchomienie większej liczby połączeń pasażerskich.

W związku z powyższym zwrócił się do Ministra Infrastruktury o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

Czy, a jeśli tak to kiedy planowane jest utworzenie nowych osobowych połączeń kolejowych na Lubelszczyźnie, a w szczególności na Roztoczu? Jeżeli takich planów nie ma, to jakie są przyczyny tej decyzji?

Czy, a jeśli tak to kiedy planowane jest zwiększenie liczby osobowych połączeń kolejowych na Lubelszczyźnie a w szczególności na Roztoczu? Jeżeli takich planów nie ma, to jakie są przyczyny tej decyzji?

Ile osobowych połączeń kolejowych zostało zlikwidowanych w Polsce w ostatnich 10 latach oraz jakie były ku temu powody? Proszę o dane z podziałem na poszczególne województwa.

Ilu pasażerów skorzystało z usług PKP w poszczególnych województwach w ostatnich 10 latach?

Jakie jest stanowisko Ministerstwa wobec utworzenia połączeń kolejowych dalekobieżnych z Zamościa do Warszawy, Szczecina czy Gdańska?

Czekamy na stanowisko resortu w tej sprawie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Lubelskie
Lublin
Zamość
Ministerstwo Infrastruktury
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.