TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lokomotywa bez obsługi przejechała 15 km
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 22.12.2017 09:32:40 14 komentarzy
Lokomotywa bez obsługi przejechała 15 km

Specjalna komisja wyjaśnia okoliczności niebezpiecznej sytuacji, do której doszło w czwartek na linii kolejowej nr 273 między Zieloną Górą a Nową Solą w Lubuskiem. Około 15 km przejechała tam bez załogi elektryczna lokomotywa pociągu, który wcześniej miał kolizję z koparką.

Specjalna komisja wyjaśnia okoliczności niebezpiecznej sytuacji, do której doszło w czwartek na linii kolejowej nr 273 między Zieloną Górą a Nową Solą w Lubuskiem. Około 15 km przejechała tam bez załogi elektryczna lokomotywa pociągu, który wcześniej miał kolizję z koparką.

"Obyło się bez poszkodowanych, a lokomotywę udało się zatrzymać. Obecnie nie wiemy dlaczego doszło do tej sytuacji. Trwa jej wyjaśnianie oraz sprawdzanie okoliczności wkolejania się lokomotywy, a także zachowania wymaganych procedur bezpieczeństwa. Zajmuje się tym specjalna komisja" – powiedział PAP rzecznik PKP PLK S.A. Mirosław Siemieniec.

Wydarzenie było konsekwencją kolizji pociągu Intercity "Światowid" relacji Szczecin–Katowice z koparką. Doszło do niej na wysokości Niedoradza koło Zielonej Góry, gdzie jest remontowany jeden z torów "Nadodrzanki" (linia nr 273 - PAP).

Lokomotywa zahaczyła tam o koparkę stojącą zbyt blisko skrajni czynnego toru. W wyniku uderzenia elektrowóz wypadł z torów. Pociąg się zatrzymał, nikt z ok. 140 jego pasażerów nie został ranny.

Krótko potem na miejsce przyjechała druga lokomotywa, która zabrała wagony wraz z pasażerami w dalszą trasę. Służby kolejowe przystąpiły do stawiania wykolejonej lokomotywy na tory.

Około godz. 17.30, kiedy już lokomotywa stanęła na torach, zaczęła się staczać, prawdopodobnie z powodu pochyłości terenu.

"Hamulce nie utrzymały pojazdu i stoczył się ze względu na spadek toru. Tor, po którym jechała, był zabezpieczony, również zabezpieczone wszystkie trzy przejazdy. Lokomotywa przejechała po zamkniętym torze około 15 km i zatrzymała się w przewidywanym miejscu 2 km przed Nową Solą" – powiedział PAP rzecznik.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lokomotywa
PKP PLK
 • Sebastian – 22.12.2017

  "Około godz. 17.30, kiedy już lokomotywa stanęła na torach, zaczęła się staczać, prawdopodobnie z powodu pochyłości terenu." Nie no poważnie myślałem, że ktoś zapomniał zwinąć żagle :)

 • laik – 22.12.2017

  Czy taki lok bez prądu to nie ma żadnego hamulca??? Nie kumam o co chodzi?

 • kuxxx – 22.12.2017

  Płozy wynaleziono. Mogli położyć przed wstawieniem.

 • Suchar – 22.12.2017

  @laik Ma, ale najwyraźnie był słabo "zaciągnięty" lub uległ uszkodzeniu przy wypadku.

 • B – 22.12.2017

  Sebastian - Pesie nie trzeba pochyłosci, by sama zaczęła jechać

 • NCi – 22.12.2017

  Mamy już swoje pierwsze całkowicie autonomiczne i ekologiczne lokomotywy z projektu "dobrej zmiany" Luxtorpeda 2.0. Ciekawe kiedy ktoś w końcu zareaguje na to co dzieje się w tym burdelu i przestanie wykładać te swe opowiastki o " procedurach które rzekomo prawidłowo zadziałaly"? Czy nastapi jakieś trzęsienie ziemi które postawi do pionu odpowiedzialnych Misiewiczów za to co działo się chociażby tylko w ostatnim roku w PKP zanim dojdzie do katatrofy z ofiarami?

 • GAGARIN – 22.12.2017

  Redakcjo jakie tam jest pochylenie toru?

 • zeus04 – 22.12.2017

  Miejscami ponad 10 promil. Średnio 10 promil na dystansie ok. 6 km. Na ponad 80 tonowy elektrowóz działała siła przyspiszająca w ok. 800 kg. Niektóre samochody osobowe ważyły mniej.

 • Misiek – 22.12.2017

  "W wyniku uderzenia lokomotywa elektrowozu wypadła z torów". Masakra; kto to pisze?

 • Robin Hood – 22.12.2017

  Z pochyleniem nie warto się wychylać. Cudowne i genialne rozwiązania mechaniczne zastosowane w EU 07 - 324 pozwoliły jej na ucieczkę z miejsca wypadku. Istnieje takie prawdopodobieństwo, że może tak przy dziesiątej modernizacji ktoś odkryje potrzebę zabudowania odpowiednich systemów skutecznego jej zahamowania w takich okolicznościach przyrody.

 • zeus04 – 22.12.2017

  Myślenie trudno zastąpić techniką. Zeszłego roku na Węgrzech uciekł elektrowóz najnowszej generacji.

 • Robin Hood – 23.12.2017

  Chyba bezmyślności (a nie myślenie) trudno jest zastąpic techniką. W tym wypadku bezmyślność ludzka nie natrafiła na odpór rozwiązania technicznego EU 07. Te po prostu nie sprawdziły się.

 • zeus04 – 23.12.2017

  A wiesz co się w Budapeszcie zeszłego roku zemściło?

 • k.olej – 26.12.2017

  a wystarczyło poręczy się uczepić i stopować podeszwą od buta po szynie.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.