TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Litewska FIMA większościowym udziałowcem KZA
PAP - Opublikowano: 20.04.2017 14:56:38 2 komentarze
Litewska FIMA większościowym udziałowcem KZA

Krakowskie Zakłady Automatyki z branży infrastruktury i automatyki kolejowej mają nowego większościowego udziałowca, litewską firmę FIMA, kontrolowaną przez fundusz inwestycyjny notowany na nowojorskiej giełdzie.

Krakowskie Zakłady Automatyki z branży infrastruktury i automatyki kolejowej mają nowego większościowego udziałowca, litewską firmę FIMA, kontrolowaną przez fundusz inwestycyjny notowany na nowojorskiej giełdzie.

Jak podkreślono w czwartkowym komunikacie, KZA ma doskonałą pozycję w branży infrastruktury kolejowej, a Polska jest jednym z największych rynków w tym segmencie, w którym w bieżącej unijnej perspektywie finansowej zaplanowano inwestycje o wartości ok. 16 mld euro.

FIMA nabyła 68 proc. akcji Krakowskich Zakładów Automatyki.

"Transakcja FIMA i KZA wzmocni nasze możliwości finansowe w ramach przygotowań do zbliżających się dużych projektów związanych z modernizacją infrastruktury, poszerzy nasz portfel rozwiązań, pozwoli na skuteczniejsze wykorzystanie zatrudnionych specjalistów oraz zmniejszy koszty związane z zarządzaniem" - ocenił prezes KZA Edward Jacek Kwarciak.

Jak podkreślił, tylko na rynku automatyki kolejowej w Polsce w najbliższych latach zaplanowane są inwestycje o wartości prawie 1,5 mld euro.

Dyrektor generalny FIMA Gintaras Juknevicius ocenił, że transakcja otworzy dla litewskiej firmy rynek infrastruktury kolejowej w Polsce i zapewni długotrwały rozwój. "Wierzymy, że FIMA i KZA wspólnie będą mogli konkurować o większą część rynku projektów infrastrukturalnych" ? podkreślił.

Przedsiębiorstwo FIMA powstało w 1992 r. i posiada firmy na Litwie, Łotwie, Białorusi i w Polsce. Zatrudnia ok. 500 osób, z których 140 to specjaliści posiadający kwalifikacje do pracy przy projektach kolejowych. Spółka specjalizuje się w systemach zarządzania ruchem, komunikacji, ochrony, zasilania, informacji pasażerów i pracowników oraz ogrzewania zwrotnic klejowych. Głównym udziałowcem firmy jest amerykański fundusz inwestycyjny MVC Capital Inc. notowany na giełdzie w Nowym Jorku.

KZA to polska spółka z branży infrastruktury i automatyki kolejowej, świadcząca usługi w zakresie projektowania, instalacji i konserwacji, jak również zarządzania projektami. Początki firmy sięgają 1928 r. Obecnie firma zatrudnia 200 pracowników.

W tym tygodniu konsorcjum, w skład którego wchodzi KZA (wraz z firmą Strabag) podpisało umowę z PKP PLK na modernizację blisko 20-kilometrowego odcinka linii kolejowej Kraków Główny Towarowy ? Rudzice za ok. 966 mln zł. Zakres modernizacji zakłada m.in. przebudowę nasypu ziemnego biegnącego przez centrum miasta i dobudowanie na nim dwóch par torów, wymianę sieci trakcyjnej, rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz powstanie nowych mostów na Wiśle i stacji kolejowych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
KZA
  • U-96 – 23.04.2017

    Jak to możliwe że gąsiory przejmują polskie firmy? Pewnie taki sam przekręt jak ileś lat temu z Sanitasem. Pięć razy mniejsza firma kupiła wtedy Polfę w Jeleniej Górze. Precz z Gąsiorami którzy non stop sabotują Orlen w Możejkach i ciemiężą Polonię na Litwie.

  • Ja – 23.04.2017

    Panie Prezesie żeby zmniejszyć koszty związane z zarządzaniem to wypadałoby zmniejszyć zatrudnionych za biurkiem. Cięcia zacznijcie od siebie samych a nie pracownikach fizycznych którzy na Was pracują.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.