TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Łatwiej dojedziemy koleją w Bieszczady
InfoRail.pl - Opublikowano: 05.07.2018 11:50:24
Łatwiej dojedziemy koleją w Bieszczady (foto: PKP PLK)

Inwestycje kolejowe między Boguchwałą a Czudcem zbliżają się do finiszu – podają PKP PLK. Od 22 czerwca pasażerowie pociągów mogą już bez przesiadek podróżować ze stolicy Podkarpacia do Jasła i dalej w Bieszczady.

Inwestycje kolejowe między Boguchwałą a Czudcem zbliżają się do finiszu – podają PKP PLK. Od 22 czerwca pasażerowie pociągów mogą już bez przesiadek podróżować ze stolicy Podkarpacia do Jasła i dalej w Bieszczady.

Łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do kolei zapewniają im nowe oraz przebudowane przystanki, zlokalizowane na podkarpackiej trasie Rzeszów – Jasło.

Dotychczas wykonane prace, umożliwiły PLK udostępnienie trasy dla podróżnych już z początkiem wakacji, ułatwiając im letnie wyjazdy min. w Bieszczady. Wraz z otwarciem linii i uruchomieniem pociągów w czerwcu, podróżni mogą już korzystać z dodatkowego przystanku Zaborów Błonia, a także z przebudowywanych peronów w Wisłoczance, Babicy, Babicy Kolonia. Prace wykończeniowe na przystankach potrwają do końca lipca br. Dodatkowo trwają roboty na nowych przystankach osobowych w Markuszowej oraz w Jaśle Fabrycznym, z których podróżni będą mogli korzystać jeszcze w okresie wakacyjnym.

Wszystkie perony zostaną wyposażone w nowe wiaty, ławki i tablice informacyjne. Będą też lepiej oświetlone i czytelnie oznakowane. Osoby o ograniczonej mobilności wygodniej dostaną się do pociągów, dzięki budowie specjalnych pochylni. Z efektów budowy wszystkich modernizowanych i dodatkowych przystanków, podróżni będą mogli w pełni korzystać jeszcze przed końcem wakacji.

Jak podają PKP PLK efektem rewitalizacji linii nr 106 Rzeszów – Jasło - na kolejnym odcinku Boguchwała – Czudec będzie dalsze, kilkuminutowe skrócenie podróży, dzięki zwiększeniu prędkości pociągów z 60 km/h do 100 km/h. Zapewni je m.in. wymiana 12 km toru oraz remont/przebudowa 29 obiektów inżynieryjnych, w tym 3 mostów i 3 wiaduktów (w gminach: Boguchwała, Czudec, Strzyżów).

Zwiększy się również poziom bezpieczeństwa na 23 przejazdach kolejowo-drogowych. Na 12 spośród nich montowane są urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej, m.in. na drogach powiatowych w gminach: Boguchwała, Czudec, Wiśniowa, Frysztak i Jasło. Wymieniona nawierzchnia dróg ułatwi kierowcom przekraczanie torów. Bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zwiększą też nowe urządzenia sterowania. Zakończenie wszystkich prac zaplanowane jest do końca wakacji.

Projekt "Rewitalizacja linii kolejowej nr 106 Rzeszów – Jasło, na odcinku Boguchwała – Czudec" wpisany jest w Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Wartość to 42 361 250.00 PLN (netto).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
remont
Podkarpackie