TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kukiz 15 chce wyjaśnień ws. remontu na linii kolejowej Warszawa-Lublin
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 05.10.2018 11:12:40
Kukiz 15 chce wyjaśnień ws. remontu na linii kolejowej Warszawa-Lublin

Minister infrastruktury powinien powiedzieć, jak ministerstwo i PKP PLK zamierzają rozwiązać problem w związku z zerwaniem przez firmę Astaldi umowy na remont linii między Warszawą a Lublinem - uważa poseł Kukiz'15 Jakub Kulesza.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powinien powiedzieć, jak ministerstwo i PKP PLK zamierzają rozwiązać problem w związku z zerwaniem przez firmę Astaldi umowy na remont linii między Warszawą a Lublinem - uważa poseł Kukiz'15 Jakub Kulesza.

Złożył w tej sprawie interpelację poselską. W środę włoskie media podały, że firma Astaldi znalazła się na skraju bankructwa. To miało być przyczyną zerwania przez firmę dwóch kontraktów kolejowych dla PKP PLK m.in. przebudowy torów na linii kolejowej nr 7 między Warszawą a Lublinem.

Poseł Kukiz'15 i kandydat tego ugrupowania na prezydenta Lublina Jakub Kulesza poinformował na konferencji prasowej, że w czwartek złożył interpelację do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w której m.in. pyta o obecną sytuację na remontowanej linii, czy wobec firmy Astaldi zostaną wyciągnięte jakieś konsekwencje w związku z zerwaniem przez nią kontraktu oraz w jaki sposób PKP PLK chce dalej prowadzić dalsze prace, aby nie stracić dofinansowania z Unii Europejskiej.

Kulesza mówił, że obecnie podróż między Warszawą a Lublinem w związku z remontem jest bardzo utrudniona, a pociągi są na tej linii opóźnione. Jak mówił, pokonanie 150 km odcinka wliczając opóźnienia może zająć nawet pięć godzin.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel poinformował w środę, że resort i PKP PLK oczekują, że firma Astaldi powróci do realizacji kontraktu, a jeśli do tego nie dojdzie, to będą podejmowane następne kroki. "Astaldi złożyło pismo z informacją, że wygasła umowa. Wygaśnięcie zobowiązań umowy może wyłącznie stwierdzić sąd, w określonych okolicznościach. Nie można jednostronnie wygasić umowy. Takiej formuły polskie prawo nie zna, włoskie chyba też nie" - dodał Bittel.

Również w środę członek zarząd PKP PLK Arnold Bresch poinformował, że na razie opóźnienia w remoncie na odcinku lubelskim wynoszą pół roku. Zapewnił, że PKP PLK doprowadzi do wypłaty wszystkich zaległości wobec podwykonawców.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Lublin
PKP PLK
Astaldi