TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Które miasta generują największy ruch pasażerski?
- Opublikowano: 28.11.2018 19:28:43
Które miasta generują największy ruch pasażerski?

Blisko 25% wszystkich pasażerów kolei odjeżdża lub przyjeżdża z jednego z pięciu miast województwa mazowieckiego: Warszawy, Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Otwocka i Żyrardowa.

Blisko 25% wszystkich pasażerów kolei odjeżdża lub przyjeżdża z jednego z pięciu miast województwa mazowieckiego: Warszawy, Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Otwocka i Żyrardowa.

Kolejne 13% ogółu stanowią pasażerowie wsiadający lub wysiadający na stacjach w Trójmieście, w Wejherowie bądź Rumii. Urząd Transportu Kolejowego dokonał analizy regionalnych przepływów pasażerów kolei w 2017 roku.

UTK przeanalizował, które miasta w danych województwach generują największy ruch pasażerski. Dane o pasażerach pochodzące z poszczególnych dworców w danymi mieście zostały zagregowane. Dla nikogo nie może być zaskoczeniem, że stołeczne dworce obsługują najwięcej pasażerów polskiej kolei. Z zestawienia opublikowanego kilka miesięcy temu wiadomo, że największy ruch pasażerski odbywa się na stacji Warszawa Śródmieście, drugie miejsce należy do stacji Poznań Główny, a trzecie do Wrocławia Głównego.

W czołówce miast o największym ruchu znalazł się Gdańsk. Sama stacja Gdańsk Główny w klasyfikacji 10 największych dworców zajęła ostatnie miejsce z 10,3 mln odprawionych pasażerów. Po doliczeniu ruchu pasażerskiego z pozostałych 9 stacji znajdujących się w tym mieście okazało się, że łącznie odprawianych tam jest 35,3 mln pasażerów, co dało miastu drugie miejsce.

Stacja Gdynia Główna znalazła się w zestawieniu stacji na 9. miejscu z 11,2 mln pasażerów jako jedyna nie znajdująca się w mieście wojewódzkim. Ruch na wszystkich stacjach w Gdyni daje temu miastu 4. pozycję z liczbą 22,9 mln wsiadających i wsiadających pasażerów rocznie. Z miast nie będących siedzibą województw w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Sopot i Wejherowo. Z analizy wynika również, że w Polsce, w 47 miastach odprawia się powyżej miliona pasażerów.

W zestawieniach regionalnych nie ma już większych niespodzianek poza dwoma miastami na Mazowszu – Grodziskiem Mazowieckim i Pruszkowem. Po zsumowaniu danych dotyczących pasażerów Kolei Mazowieckich, SKM (dla Pruszkowa) oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej nastąpiło przetasowanie kolejności w pierwszej piątce miast o największym ruchu w województwie mazowieckim.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
UTK
pasażer
stacja
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.