TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolejowa estakada w Gorzowie Wlkp ze znacznym poślizgiem
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 15.02.2019 09:02:41
Kolejowa estakada w Gorzowie Wlkp ze znacznym poślizgiem

W czerwcu br. ma zostać oddana do użytku zmodernizowana estakada kolejowa w Gorzowie Wlkp. Pierwotnie gruntowny remont zabytkowego obiektu miał zakończyć się jesienią ub. roku, potem ten termin został przesunięty na marzec br., ale i on nie zostanie dotrzymany.

W czerwcu br. ma zostać oddana do użytku zmodernizowana estakada kolejowa w Gorzowie Wlkp. Pierwotnie gruntowny remont zabytkowego obiektu miał zakończyć się jesienią ub. roku, potem ten termin został przesunięty na marzec br., ale i on nie zostanie dotrzymany.

Jak poinformował w czwartek rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych SA Mirosław Siemieniec, wykonawca - konsorcjum, którego liderem jest firma Intercor, nie zdążyło na czas wykonać prac niezbędnych do przywrócenia ruchu na estakadzie.

"PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oceniły, że pomimo wcześniejszych zapewnień wykonawcy, realny termin przywrócenia ruchu pociągów to czerwiec. Informację taką otrzymali przewoźnicy. Teraz najważniejsze jest dla nas oddanie sprawnej i bezpiecznej estakady do użytku, później jest czas na szczegółowe rozliczenie kontraktu z wykonawcą. Inwestycja jest bardzo ważna dla kolei i dla Gorzowa" – powiedział PAP Siemieniec.

Pierwotnie wykonawca deklarował oddanie estakady do użytku jesienią zeszłego roku. Potem jednak przesunął ten termin na marzec br., gdyż podczas kolejnych faz remontu zabytkowej estakady budowlańcy natrafiali na "niespodzianki", których nie można było przewidzieć podczas planowania inwestycji. Pod koniec zeszłego roku wykonawca zapewnił, że do końca marca 2019 r. estakada będzie gotowa do ruchu.

Okazało się jednak, że ten termin również nie zostanie dotrzymany, gdyż nie udało się przygotować bezpiecznego dojścia z dworca na peron czy wykonać tzw. prób obciążeniowych wyremontowanych wiaduktów. Trwa także układanie ostatniego odcinka torów w rejonie peronów na stacji Gorzów Wlkp. i montowanie innych elementów torowiska. Siemieniec zaznaczył, że PKP PLK zależy na wykonaniu inwestycji zgodnie z najwyższymi standardami, tak by obiekt służył przez wiele lat. Sama estakada, choć zabytkowa, będzie miała większą nośność, a tory pozwolą na zwiększenie szybkości pociągów, a do tego dzięki zastosowaniu specjalnych mat hałas będzie mniejszy. W związku z przesunięciem terminu oddania estakady do użytku, do czerwca br., tak jak obecnie, pociągi będą dojeżdżać do przystanku Gorzów Wielkopolski Wschodni. Natomiast między tym przystankiem a stacją główną komunikację nadal będą zapewniały autobusy.

Modernizacja zabytkowej ponad dwukilometrowej estakady, to wymagające pod względem inżynierskim i technicznym przedsięwzięcie w centrum miasta. Przebudowa prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Inwestycja rozpoczęła się w listopadzie 2016 r. Zadanie obejmuje gruntowne przebudowanie estakady z zachowaniem jej historycznego charakteru i nowych standardów obsługi podróżnych. W przyszłości będzie także możliwe dobudowanie na estakadzie drugiego toru oraz założenie trakcji elektrycznej.

Zakres zasadniczych prac objął remont 51 nisz, modernizację mostu, pięciu wiaduktów stalowych, murów oporowych i wymianę ok. 3 km toru. Ponadto w ramach inwestycji przebudowano dwa perony na stacji głównej w Gorzowie, powstał nowy przystanek Gorzów Wschodni i wiele innych elementów infrastruktury kolejowej.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu "Poprawa stanu technicznego obiektów inżynieryjnych etap I - Modernizacja estakady kolejowej w Gorzowie Wielkopolskim". Wartość całego projektu wynosi 95 mln zł netto, z czego ok. 81 mln zł netto stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Gorzowska estakada kolejowa należy do najdłuższych tego typu obiektów w kraju. Powstała w latach 1905–1914. Ma istotne znaczenie dla sprawnej komunikacji kolejowej Tczew – Kostrzyn. Wpisana jest do rejestru zabytków.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Gorzów Wielkopolski
estakada