TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolejny wiadukt nad torami w Wielkopolsce zwiększy bezpieczeństwo
InfoRail.pl - Opublikowano: 10.02.2020 12:15:15
Kolejny wiadukt nad torami w Wielkopolsce zwiększy bezpieczeństwo (foto: PKP PLK)

Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zapewni większe bezpieczeństwo na torach i płynny ruch drogowy w podpoznańskiej Kobylnicy – podały PKP Polskie Linie Kolejowe.

Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zapewni większe bezpieczeństwo na torach i płynny ruch drogowy w podpoznańskiej Kobylnicy – podały PKP Polskie Linie Kolejowe.

Spółka podpisała dziś (10 lutego 2020 roku) umowę o współpracy z Powiatem Poznańskim przy budowie wiaduktu kolejowego. Prace za ok. 37 mln zł ujęte są w projekcie "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami ‒ Etap III", obejmującym 30 obiektów, w tym 6 w Wielkopolsce. Inwestycje realizowane są z wykorzystaniem środków POIiŚ.

Bezkolizyjne skrzyżowanie w Kobylnicy powstanie w ramach projektu POIiŚ 5.1-35 pn. "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami ‒ Etap III", który jest realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych wiaduktami odbywa się przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Łącznie w ramach projektu planowana jest budowa 30 obiektów w całej Polsce, w tym 6 w Wielkopolsce.

W Kobylnicy będzie bezkolizyjne skrzyżowanie, które zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i usprawni komunikację drogową. To jeden z wielu obiektów, które powstają na polskiej sieci kolejowej dzięki projektom z Krajowego Programu Kolejowego. Inwestycje realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z wykorzystaniem środków UE tworzą coraz sprawniejszy i bezpieczniejszy system komunikacji – powiedział Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Będzie bezpieczniej na torach i sprawniej na drogach

Zgodnie z podpisaną umową, PKP Polskie Linie Kolejowe zrealizują inwestycję we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu. Zarządca sieci kolejowej przeznaczy na budowę wiaduktu w Kobylnicy ok. 16,8 mln zł przy współudziale środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałą część inwestycji (ok. 18 mln zł), w tym koszty budowy drogi pod wiaduktem i dróg dojazdowych, sfinansuje Powiat Poznański.

W Kobylnicy nowy obiekt powstanie w okolicy skrzyżowania ul. Dworcowej z ul. Krótką na linii Poznań Wschód ‒ Skandawa nr 353. Bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Swarzędzkiej. Pod wiaduktem kolejowym będzie 70 m przejazd dla samochodów z dwoma pasami ruchu, po jednym w każdą stronę. Mieszkańcy zyskają chodnik i ścieżkę rowerową. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo i w znaczny sposób poprawi system komunikacji w gminie i aglomeracji poznańskiej.

Zakończenie robót budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na grudzień 2022 r. Inwestycja będzie prowadzona etapami, a to zapewni kursowanie pociągów i wykorzystywanie przejazdu ul. Swarzędzką.

Bezpieczniej na torach i drogach Wielkopolski dzięki kilkunastu wiaduktom

W Wielkopolsce do końca 2023 r., tylko z projektu "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami ‒ Etap III", bezpieczeństwo zwiększy się w sześciu lokalizacjach. W Kostrzynie (ul. Nowy Świat) w tym roku wiadukt kolejowy zastąpi dwa przejazdy (na ul. Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich). Obecnie jest już wykop, postępuje budowa konstrukcji. Prace przy budowie wiaduktu planowane są do maja.

Bezkolizyjne skrzyżowania będą także w Poznaniu (dwa wiadukty drogowe ul. Lutycka oraz ul. Golęcińska –), Plewiskach (wiadukt drogowy ul. Kolejowa) Wrześni (ul. Działkowców).

Bezkolizyjne skrzyżowania torów z drogami budowane są również na modernizowanych liniach m.in. na Poznań ‒ Warszawa i Poznań ‒ Wrocław. Wiadukty zwiększą bezpieczeństwo i zapewnią kierowcom dogodny przejazd np. w Koninie (wiadukt drogowy), Kościanie (dwa wiadukty kolejowe), w Klonówcu oraz w Lesznie (wiadukt drogowy).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
wiadukt
Wielkopolska
Kobylnica