TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolejny czeski przewoźnik na dobre wjeżdża do Polski. GW Train Regio
InfoRail.pl - Opublikowano: 25.10.2018 16:28:46 7 komentarzy
Kolejny czeski przewoźnik na dobre wjeżdża do Polski. GW Train Regio (źródło: Wikipedia/Michał Dadełło, lic. CC BY-SA 3.0)

Kolejny czeski przewoźnik na dobre wjeżdża do Polski. To GW Train Regio, który od grudnia będzie obsługiwać połączenia na trasie między czeskim Královcem a polskim Sędzisławem.

Kolejny czeski przewoźnik na dobre wjeżdża do Polski. To GW Train Regio, który od grudnia będzie obsługiwać połączenia na trasie między czeskim Královcem a polskim Sędzisławem.

Pociągi na tej trasie pojadą siedem razy dziennie – poinformowały czeskie media. "Dogrywamy ostatnie szczegóły umowy, kursy rozpoczną się wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy" - powiedział Peter Bosacek, prezes zarządu GW Train Regio. Czeska firma będzie współpracować w zakresie tych połączeń z Kolejami Dolnośląskimi.

Czeskie media przypominają, że GW Train Regio jest w Polsce od 10 lat, obsługując sezonowe połączenie do Lubawki. W tym roku po raz pierwszy pociągi przewoźnika pojechały z Trutnova do Sędzisławia. Kursowały latem.

Rozkład jazdy planowanych połączeń zakłada w dni powszednie siedem kursów, zaś w weekendy połowę z tego. W Sędzisławiu pasażerowie będą mogli przesiąść się do pociągów Jelenia Góra - Wrocław. Pierwszy pociąg pojedzie rano z Trutnova, podobnie ostatni z Polski zakończy bieg w Trutnovie. Łącznie kursy mają liczyć około sto tysięcy kilometrów rocznie. 21-kilometrową trasę przewoźnik będzie obsługiwał pojazdem serii 810.

Trasa do granicy została niedawno poddana rewitalizacji, dzięki temu zakres połączeń transgranicznych z Polską znacznie poprawił się, zwłaszcza w okresie letnim. W planach jest uruchamianie dalszych połączeń, takich jak z Pardubic do Wrocławia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GW Train Regio
Czechy
Koleje Dolnośląskie
 • Zdzich – 25.10.2018

  Bardzo dobra wiadomość. Obecnie dojazd z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry to porażka.Motoraki to fajne pojazdy ale w GW na dłuższą metę powinni pomyśleć nad czymś nowocześniejszym.

 • Juzio – 26.10.2018

  Ale na Dolny Śląsk wkracza PiS więc rozwój KD stoi pod znakiem zapytania.

 • lucyzucker – 26.10.2018

  @Maciej Wojciechowski: To żart? Gdyby nie KD, to pociągi na tej linii jeździłyby od dawna, bo już dawno były takie możliwości. A KD przez długi czas sabotowały tę linię i jeszcze robiły mieszkańców w bambuko, tłumacząc się głupio, jakoby (tradycyjnie) to PLK ponosiła całą winę. Poza tym pociągów transgranicznych akurat nie będzie, a szkoda, bo przydałyby się do Trutnova przynajmniej w weekendy.

 • Kaszebe – 26.10.2018

  Siedem razy dziennie?! Rozumie że dwa,no góra trzy to wtedy można zawiesić połączenie ale tak to może skończyć się sukcesem.Że też te Pepiki,z całym szacunkiem dla braci Czechów,zamiast wspierać"busiki"od szwagra kombinują nie tylko tak pro ekologicznie ale tak pro społecznie ,to jest wręcz naganne. Nie można ustawić się na swoim!! ; )

 • AdamTyczynski – 26.10.2018

  Dopiero teraz? Cała ta linia to jest piękny obraz niedasizmu kolejowego na Dolnym Śląsku. Linia w dobrym stanie, niczego nie trzeba remontować, a tymczasem z niewiadomych powodów KD i UMWD nie chcieli puszczać pociągów. Oczywiście powody są wiadome - linia leży daleko od Wrocławia, więc władze miały ją w czterech literach. Tak niestety jest na Dolnym Śląsku - wystarczy pojechać dalej od Wrocławia i jedno wielkie dziadostwo kolejowe, bo władze nie sięgają wzrokiem dalej niż 50 km od stolicy województwa. I fałszywa propaganda, jak świetna jest kolej na Dolnym Śląsku na podstawie... wrocławskiej kolei aglomeracyjnej.

 • kolejFAN – 27.10.2018

  kiedy całoroczny Mieroszów/Mezimesti? kiedy Frydlant?

 • empek – 28.10.2018

  A z Czechami nie potrafili się dogadać, żeby pociągi jeździły aż do Trutnova. Tak powinno wyglądać to połączenie. Winna pewnie i tym razem jak zwykle PLK. Albo na razie przynajmniej żeby jeździły do Kralovca, gdzie można przesiąść się na autobus do Trutnova. Mnóstwo mieszkańców Kamiennej Góry i okolic jeździ do Trutnova, nawet na zwykłe zakupy. Nie wspominając o turystach. Tymczasem granicę nadal trzeba będzie dreptać pieszo. Koleje Dolnośląskie - zamiast łączyć dzielą.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !