TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolejna Transcassubia przewiozła Kaszubów
InfoRail.pl - Opublikowano: 09.07.2018 08:36:12
Kolejna Transcassubia przewiozła Kaszubów (screen YT)

Uczestnicy jubileuszowego, bo dwudziestego, zjazdu Kaszubów, tradycyjnie przyjechali na to spotkanie pociągiem Transcassubia, który w sobotę wczesnym rankiem wyruszył z Chojnic do Luzina.

Uczestnicy jubileuszowego, bo dwudziestego, zjazdu Kaszubów, tradycyjnie przyjechali na to spotkanie pociągiem Transcassubia, który w sobotę wczesnym rankiem wyruszył z Chojnic do Luzina.

W tym roku skład zestawiony był z pięciu popularnych "Bohunów" i dwóch lokomotyw SM42. Całość w nowych, pomarańczowo-czerwonych barwach Przewozów Regionalnych.

Transcassubia w tym roku wyruszyła o godzinie 5.11 z Chojnic. Po drodze zatrzymywała się kolejno w: Męcikale (5.29), Brusach (5.40), Lubni (5.50), Dziemianach (6.04), Lipuszu (6.16), Łubianie (6.27), Kościerzynie (6.42), Gołubiu (7.22), Wieżycy (7.31), Sławkach (7.37), Somoninie (7.43), Żukowie Wsch. (8.04), Rębiechowie (8.10), Gdańsku Osowie (8.19), Gdyni Głównej (8.39), Rumi (9.03), Redzie (9.10) i Wejherowie (9.21). Po pięciogodzinnej podróży pociąg dotarł do Luzina, do miejsca tegorocznego Zjazdu Kaszubów. O godzinie 10.15 uczestnicy zjazdu przejdą spod dworca PKP do kościoła na uroczystą mszę świętą.

Po 18 Transcassubia wyruszyła w podróż powrotną, rozwożąc uczestników zjazdu.

Za rok w Chojnicach

Zjazd Kaszubów organizowany jest od 1999 roku, zawsze w innej miejscowości na Kaszubach. Pierwszy zjazd odbył się w Chojnicach. Następne były w Helu, Wejherowie, Kartuzach, Słupsku, Kościerzynie, Łebie, Gdyni, Brusach, Gdańsku (jubileuszowy X Zjazd Kaszubów), Bytowie, Pucku, Lęborku, Sopocie, Władysławowie, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Wdzydzach i Rumi. — Świetnie, że zjazdy odbywają się każdego roku w innej miejscowości — mówi przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Klienszmidt. — Każdy zjazd był starannie przygotowany, miał też swoją specyfikę. Mojemu sercu najbliższy był zjazd w Bytowie w 2009 r., sympatycznie było w Lęborku w 2011 r. i na szczęście nie padał,o za to atmosfera była doskonała, we Władysławowie też było niezapomnianie. Dobrze, że w 2019 r. zaczynamy nową serię i wracamy ze zjazdem do Chojnic — zapowiada przyszły zjazd Kleinszmidt.

W przyszłym roku zatem Transcassubia pojedzie nie z a do Chojnic.

Film z przyjazdu pociągu można zobaczyć na YT:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Chojnice
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.