TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Koleje Wielkopolskie szukają nazw dla powstańczych pociągów
InfoRail.pl - Opublikowano: 18.10.2017 09:30:33 6 komentarzy
Koleje Wielkopolskie szukają nazw dla powstańczych pociągów

W tym roku obchodzimy 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a za progiem już 100. rocznica. W jubileuszowy rok 2018 Koleje Wielkopolskie chcą wjechać pociągami, które nosić będą nazwy związane właśnie z Powstaniem.

W tym roku obchodzimy 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a za progiem już 100. rocznica. W jubileuszowy rok 2018 Koleje Wielkopolskie chcą wjechać pociągami, które nosić będą nazwy związane właśnie z Powstaniem.

18 października ruszył plebiscyt "Kolej na Powstanie!" organizowany przez Biuro Obchodów 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego i Koleje Wielkopolskie. Wielkopolanie mogą wybrać nazwy dla siedmiu pociągów jeżdżących po regionie.

Z powstańczymi nazwami będą jeździły pociągi relacji:

Poznań-Kutno

Poznań-Mogilno

Poznań-Gołańcz

Poznań-Zbąszynek

Poznań-Wolsztyn

Leszno-Zbąszynek

Leszno-Ostrów Wielkopolski

Koleje Wielkopolskie, Biuro Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, wspólnie z historykami Powstania Wielkopolskiego przygotowało listę 21 propozycji nazw. Pociągowi każdej z siedmiu relacji przypisane zostały trzy. Są one związane z trasą, na której jeździ pociąg i odnoszą się do wydarzeń, które w okresie Powstania Wielkopolskiego rozegrały się w okolicach.

Wielkopolanie będą mogli wybierać spośród nazw: Bazar, Biedrusko, Cytadela, Danuta, Druh, Drzymała, Helena, Hufiec, Kopanica, Odwach, Powstaniec Wielkopolski, Poznańczyk, Ratusz, Rzepicha, Ułan, Skaut, Sokół, Strzelec, Wiarus, Wiatraki i Zdziechowa.

Plebiscyt jest adresowany do pasażerów Kolei Wielkopolskich, ale także do wszystkich, którzy interesują się Powstaniem Wielkopolskim i chcą, żeby mówiono o nim jak najwięcej i jak najczęściej.

"Liczymy na to, że nasza akcja przyczyni się do większego zainteresowania historią Powstania Wielkopolskiego. Pociąg jest tu tylko pretekstem do poznania bliżej miejsc związanych z naszym zwycięskim zrywem sprzed prawie 100 lat" - powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Jak głosować?

Wystarczy odwiedzić facebookowy profil "27 grudnia – Powstanie Wielkopolskie" i w specjalnie przygotowanej ankiecie wybrać "powstańcze" nazwy dla pociągów Kolei Wielkopolskich. Pasażerowie, którzy nie mają profilu facebookowego także będą mogli wybierać. W pociągach pojawią się hostessy wyposażone w tablety. Wyjaśnią one zainteresowanym pasażerom zasady udziału w plebiscycie i pomogą dokonać wyboru na ekranie tabletu. Jedynym warunkiem udziału w zabawie jest podanie adresu e-mail.

Plebiscyt trwa od 18 do 31 października. W pierwszych dniach listopada Koleje Wielkopolskie podadzą informację o wybranych nazwach, a pociągi z powstańczymi imionami pojawią się na torach wraz z zimową zmianą rozkładu jazdy, czyli 6 grudnia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Wielkopolskie
 • bukk2 – 18.10.2017

  a nie 10 grudnia wchodzi nowy rozkład? Panstwo napisaliscie że 6.12

 • kolejFAN – 18.10.2017

  niedobrze się robi od tego bogoojczyźnianego wariactwa. Czy u nas wszystko musi być nadęte i do przesady?

 • akuku – 18.10.2017

  @kolejFAN:Akurat Powstanie Wielkopolskie jest medialnie kompletnie przemilczane. Faszeruje nas się obrazami wykrwawionej Warszawy, jakby to miało być jedyne słuszne rozwiązanie. A o Powstaniu Wielkopolskim, udanym, efektywnym, przeprowadzonym przy minimalnych stratach ludzkich, praktycznie w mediach nie usłyszysz. A ja bym chciał, żeby Polacy się dowiedzieli, że w historii im się jednak udawało coś zrobić dobrze i z pożytkiem dla kraju. I chciałbym aby solidna wielkopolska jakość nadal była znana w całym kraju. Dlatego kochani Poznaniacy, zburzcie w końcu ten ohydny chlebak :)

 • zainteresowany – 18.10.2017

  Dlaczego tylko dla tras obecnych? Od nowego rozkładu KW wchodzą na m.in. Poznań-Jarocin to dlaczego dla tych obiegów nie można wybierać?

 • elwu – 19.10.2017

  @akuku: Bo to polska bolączka, tej jednej grupy, która uważa się za jedyną słuszną wykładnię polskości, która siedzi mentalnie nadal w XIX w. zaborze rosyjskim.

 • pasażer – 29.10.2017

  Pociąg do Murowanej nazwać "Pojedynczy szynobus - puszka sardynek"

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!