TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Koleje Śląskie przeciwko pseudokibicom
KOLEJE ŚLĄSKIE InfoRail.pl - Opublikowano: 08.02.2017 13:16:30 7 komentarzy
Koleje Śląskie przeciwko pseudokibicom (foto: KŚ)

Niewpuszczanie wszystkich kibiców do jednego pociągu, sprawdzanie biletów na peronie, a w skrajnych przypadkach nawet wstrzymanie pociągu ? to niektóre z nowych metod walki Kolei Śląskich i Policji z chuligaństwem.

Niewpuszczanie wszystkich kibiców do jednego pociągu, sprawdzanie biletów na peronie, a w skrajnych przypadkach nawet wstrzymanie pociągu ? to niektóre z nowych metod walki Kolei Śląskich i Policji z chuligaństwem.

10 lutego startuje runda wiosenna piłkarskiej ekstraklasy. Koleje Śląskie wspólnie z Policją okres przerwy w rozgrywkach wykorzystały na zaplanowanie dodatkowych rozwiązań, które mają przeciwdziałać chuligańskim wybrykom na kolei. Do wcześniej już podejmowanych działań, takich jak np. zwiększenie obsady konduktorskiej i zwiększenie pojemności taboru, dochodzą kolejne. Będą to m.in. odmowa przejazdu danym pociągiem osobom awanturującym się, ograniczenie liczby przewożonych osób (do nominalnej liczby miejsc siedzących i stojących w danym pojeździe), sprawdzanie lub sprzedaż biletów na peronie przed wejściem do pojazdu w asyście Policji, czy bezpośredni kontakt kierownika pociągu z funkcjonariuszem Policji w celu ustalenia w skrajnych przypadkach konieczności wstrzymania ruchu, zanim pociąg dojedzie do stacji, na której czeka grupa udająca się na mecz, jeśli zachowanie pseudokibiców zagraża bezpiecznej jeździe pozostałych pasażerów.

? Dotychczas w zdecydowanej większości przypadków skutecznie radziliśmy sobie z przejazdami zorganizowanych grup kibiców, a współpraca z Policją odbywała się bezproblemowo. Czara goryczy przelała się 11 grudnia ubiegłego roku, kiedy to pseudokibice jechali na mecz jednego ze stołecznych klubów do Gliwic ? mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. ? Szkody wyrządzone wówczas w dwóch jednostkach ? krótkim i długim elfie ? oszacowaliśmy w sumie na kilkanaście tysięcy zł ? dodaje Wawrzaszek.

Zaplanowane działania przewoźnika w skrajnych przypadkach mogą generować dodatkowe utrudnienia w ruchu kolejowym ? opóźnienia lub odwołania pociągów. Przedstawiciele Kolei Śląskich tłumaczą to priorytetem bezpieczeństwa. ? Bezpieczeństwo i komfort podróżnych są dla nas najważniejsze. Cenimy to wyżej niż suche wskaźniki dotyczące punktualności ? wyjaśnia Wawrzaszek. ? Dlatego zdecydowaliśmy się na bardziej radykalne kroki i wprowadziliśmy stosowne zmiany w naszym regulaminie ? dodaje.

Po wprowadzeniu odpowiednich zmian w regulaminie przewozu osób (RPO-KŚ) w Kolejach Śląskich, policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Katowicach oraz Oddziału Prewencji Policji w Katowicach prowadzą szkolenia pracowników drużyn konduktorskich w zakresie współdziałania z Policją. Instruktaż to jednak nie wszystko. ? Policjanci skierowani do zabezpieczenia ładu i porządku publicznego podczas przejazdu kibiców będą m.in. asystować pracownikom Kolei Śląskich sprzedającym i sprawdzającym bilety przed wejściem do pojazdu, a także w trakcie jazdy - zapewnia nadkom. Mariusz Herbuś ze śląskiej policji.

Nowy regulamin z zaostrzonymi przepisami wszedł w życie 1 lutego 2017 r. Łącznie w 2016 roku Koleje Śląskie odnotowały ponad 100 przypadków dewastacji pociągów. Wyrządzone szkody zostały oszacowane na kwotę ok. 250 tys. złotych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Śląskie
Policja
 • fer – 08.02.2017

  Najwyższa pora zająć się bezpieczeństwem podróżnych innych niż kibice !

 • Fiłka – 08.02.2017

  Tylko stanowcze i radykalne działania mogą przynieść efekty. Jak się widzi rozróby z udziałem kilkuset kibiców a potem się słyszy, że złapano 5 z czego 4 przeproszono i wypuszczono a jednego zatrzymano na noc to się nóż otwiera. Natychmiastowa likwidacja wszystkich klubów piłki kopanej, kilkunastoletnie, bezwzględne więzienia dla kibiców, kilkumilionowe grzywny, pociąganie do odpowiedzialności całych rodzin (z dziadkami, babciami, wujkami itd. włącznie), obowiązkowa praca dla kopaczy piłek, "działaczy" czy gwizdkowych. Sprawy wymykają się spod kontroli i tylko takie działania przywrócą w miarę normalność.

 • Artur – 08.02.2017

  Kibole powinni zapierdalac na mecz z buta i przez sciezke zdrowia

 • Masakta – 08.02.2017

  Popieram przedmówcow zganic to pałatajstwo tylko przynoszą wstyd.

 • Tomek – 08.02.2017

  jak ktoś nie umie podróżować pociągiem to nawet bilet nie powinien go upoważniać do odbycia podróży na danej trasie - i dotyczy to zarówno hołoty zwanej nie wiedzieć czemu kibicami oraz pozostałych ludzi. Za każde zakłócanie porządku przymusowa wysiadka na najbliższej stacji albo nawet w szczerym polu + grzywa za ewentualnie wyrządzone szkody materialne.

 • gola!!! – 08.02.2017

  Eaosy pożyczyć od Cargo i SM42 żeby wytrzęsło i niech jadą. Jak nie potrafią podróżować cywilizowanym pociągami to niech siedzą w domu.

 • Damian – 09.02.2017

  A jeszcze jedno, ci podróżni co oczekują na przystankach na opóźniony poć. którym jadą kibole lub odwołany poć, niech sa informowani o przyczynie opóźnienia lub odwołaniu poć a nie oczekują nadaremno i wieszają psy na KŚ-ach.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!