TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Koleje Śląskie kupiły katowicką bazę Przewozów Regionalnych
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 03.12.2019 14:45:39
Koleje Śląskie kupiły katowicką bazę Przewozów Regionalnych

Koleje Śląskie kupiły katowicką bazę przy ul. Raciborskiej – poinformował we wtorek marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Dawna baza Przewozów Regionalnych w pobliżu głównej katowickiej stacji kolejowej była przez samorządową spółkę dzierżawiona od 2016 r.

Koleje Śląskie kupiły katowicką bazę przy ul. Raciborskiej – poinformował we wtorek marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Dawna baza Przewozów Regionalnych w pobliżu głównej katowickiej stacji kolejowej była przez samorządową spółkę dzierżawiona od 2016 r.

O transakcji marszałek poinformował podczas zorganizowanej we wtorek w Gmachu Sejmu Śląskiego konferencji "Kolej w Woj. Śląskim". W swoim wystąpieniu m.in. zapewnił, że należące do samorządu regionu Koleje Śląskie są obecnie w dobrej kondycji finansowej i że zarząd woj. śląskiego będzie wspierał obsługiwaną przez tę spółkę formę transportu.

Chełstowski poinformował też, że "w tym roku Koleje Śląskie odkupiły nową siedzibę – tę, którą miały, ale de facto nie należała do nich". "Udało się tę transakcję w końcu przeprowadzić, więc jak widać Koleje Śląskie mają stabilne fundamenty, aby się rozwijać i myśleć o nowych inwestycjach w perspektywie przyszłości" - mówił.

Jak wynika z informacji przedstawicieli przewoźnika, skorzystał on z prawa pierwokupu przewidzianego w umowie dzierżawy bazy, zawartej wiosną 2016 r. z Przewozami Regionalnymi. Umowa dotyczyła dzierżawy bazy przez 15 lat z opcją kolejnych 15 lat i prawem wykupu. Obecny zarząd województwa zgodził się na zakup bazy za ok. 17,2 mln zł.

Koleje Śląskie należą do samorządu woj. śląskiego; na 12 liniach w regionie przewiozły w ub. roku ok. 18,2 mln pasażerów. Działająca od 2012 r. spółka zaczęła korzystać z zaplecza byłej bazy śląskiego zakładu Przewozów Regionalnych w Katowicach w grudniu 2016 r. Od tego czasu przeniosła tam swoją bazę taborową z miejscowości Łazy; następnie także administrację – z budynków w centrum Katowic.

Przewoźnik poczynił już też w bazie inwestycje. Pod koniec 2018 r. uruchomił przejezdną myjkę automatyczną do czyszczenia taboru. Przeprowadził termomodernizację budynków i zainstalował sztywną sieć przestawną w hali utrzymania o pow. ok. 3 tys. m kw., dzięki której elektryczne składy mogą wjeżdżać tam samodzielnie.

Baza przy ul. Raciborskiej jest docelowym miejscem obsługi i napraw wszystkich używanych przez przewoźnika pojazdów. Jej zakup to część działań mających sprzyjać większej efektywności zarządzania taborem i obniżeniu kosztów operacyjnych. Wśród korzyści ze zlokalizowania w jednym miejscu, w centrum regionu, kompleksowego zaplecza utrzymaniowo-naprawczego jest m.in. uporządkowanie i ograniczenie liczby przejazdów technicznych.

Obsługę całości regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich przewoźnik przejął w grudniu 2012 r., co wywołało chaos na torach i zakończyło się dymisją zarządu spółki oraz marszałka województwa. Jednocześnie z bazy na ul. Raciborskiej praktycznie wyprowadziły się Przewozy Regionalne. Koleje Śląskie korzystały wówczas m.in. z bazy w odległych Łazach.

Po pierwszych problemach na przełomie 2012 i 2013 r. KŚ najpierw unormowały kursowanie pociągów, a potem, wobec szybkiego narastania strat, wprowadziły program naprawczy. Pierwszy zysk netto w ujęciu miesięcznym spółka wypracowała w styczniu 2014 r.

Jak wynika z danych przedstawionych na wtorkowej konferencji przez obecnego prezesa spółki Aleksandra Drzewieckiego, w tym roku KŚ, użytkując 56 pojazdów, przejadą nimi łącznie 7,4 mln km, spodziewając się przewieźć 19,5 mln pasażerów (do końca listopada odnotowały 18,5 mln pasażerów).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Śląskie
Przewozy Regionalne
baza