TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Koleje Śląskie będą miały urządzenie do mycia taboru
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 12.09.2018 11:22:49
Koleje Śląskie będą miały urządzenie do mycia taboru

Do połowy listopada w katowickiej bazie Kolei Śląskich ma zacząć działać przejezdna myjka dla taboru kolejowego. Będzie to rozwiązanie problemu często brudnych z zewnątrz pociągów przewoźnika, na co od kilku lat skarżyli się pasażerowie.

Do połowy listopada w katowickiej bazie Kolei Śląskich ma zacząć działać przejezdna myjka dla taboru kolejowego. Będzie to rozwiązanie problemu często brudnych z zewnątrz pociągów przewoźnika, na co od kilku lat skarżyli się pasażerowie.

Zapytanie ofertowe dotyczące takiego urządzenia spółka publikowała w marcu br. Jak poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka spółki Magdalena Iwańska, ponieważ w tamtym postępowaniu nie wpłynęło żadne zgłoszenie, spółka zdecydowała się na zamówienie z wolnej ręki.

Zgodnie z wartą ok. 1 mln zł umową myjka, której montaż już się rozpoczął, ma zacząć działać do połowy listopada (zamówienie obejmuje też sześcioletnie utrzymanie urządzenia). Minimalna dobowa przepustowość myjki ma wynosić 10 pojazdów 75-metrowych – to długość czteroczłonowego pociągu elektrycznego typu elf, z jakich m.in. korzystają Koleje Śląskie.

Montaż myjki wiąże się z rozwojem katowickiej bazy należącego do woj. śląskiego przewoźnika. Działająca od 2012 r. spółka zaczęła korzystać z zaplecza byłej bazy śląskiego zakładu Przewozów Regionalnych w Katowicach dopiero w grudniu 2016 r. Od tego czasu przeniosła tam swoją bazę taborową z miejscowości Łazy; następnie także administrację – z budynków w centrum Katowic.

To część projektu KŚ mającego sprzyjać większej efektywności zarządzania taborem i obniżeniu kosztów operacyjnych. Wśród korzyści ze zlokalizowania w jednym miejscu, w centrum regionu, kompleksowego zaplecza utrzymaniowo-naprawczego jest m.in. uporządkowanie i ograniczenie liczby przejazdów technicznych.

Baza przy ul. Raciborskiej jest docelowym miejscem obsługi i napraw wszystkich używanych przez przewoźnika pojazdów. Już w czasie przeprowadzki do tego miejsca spółka zapowiadała, że docelowo zostanie tam zainstalowana przejezdna myjka.

KŚ wprowadzają różne oferty promocyjne, aby zwiększać atrakcyjność swojej oferty. Pasażerów do pociągów w regionie ma zachęcić też planowane na ten rok wycofanie wszystkich dzierżawionych od spółki Przewozy Regionalne ok. 20 pociągów starego typu EN57. Spółka odbiera obecnie sukcesywnie nowe pociągi, które mają całkowicie zastąpić (częściowo nowy tabor jest odbierany z opóźnieniami; na mocy umowy producent zapewnia tabor zastępczy).

Koleje Śląskie należą do samorządu woj. śląskiego. Roczny budżet przewoźnika przekracza 200 mln zł. Od 2016 r. obowiązuje wieloletnia umowa woj. śląskiego ze spółką, zakładająca roczną dotację do wykonywanych przez nią przewozów kolejowych w regionie na poziomie do 140 mln zł. W połowie ub. roku zarząd woj. śląskiego zdecydował o aneksowaniu umowy, m.in. wydłużono termin jej obowiązywania z 31 grudnia 2025 r. - do 31 grudnia 2030 r.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Śląskie
myjnia