TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Koleje Mazowieckie: Nikt nas nie pytał o zdanie w sprawie linii średnicowej
InfoRail.pl - Opublikowano: 05.04.2019 16:24:35
Koleje Mazowieckie: Nikt nas nie pytał o zdanie w sprawie linii średnicowej (foto: Wikipedia/Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0)

Dokładnie tego samego dnia i o tej samej porze, kiedy Koleje Mazowieckie podpisywały umowę na kolejne Flirty, PKP PLK zorganizowały konferencję na temat planów dotyczących linii średnicowej.

Dokładnie tego samego dnia i o tej samej porze, kiedy Koleje Mazowieckie podpisywały umowę na kolejne Flirty, PKP PLK zorganizowały konferencję na temat planów dotyczących linii średnicowej.

Planów, które nie zostały skonsultowane ani z miastem, ani też z przewoźnikami. Jest to propozycja PKP PLK, która nie była z nami konsultowana – powiedział nam Robert Stępień, szef Kolei Mazowieckich. Oni biorą za to odpowiedzialność. My jednak nie uchylamy się od recenzowania tych koncepcji – dodał.

Robert Stępień zastrzegł, poniekąd bardzo słusznie, że mowa jest o infrastrukturze kolejowej dużej europejskiej stolicy. Już to świadczy o konieczności skonsultowania takich planów z zainteresowanymi operatorami, którzy przede wszystkim będą z niej korzystać. I postawił pytanie czy jakiekolwiek konsultacje były w ogóle prowadzone?

Niektóre propozycje PKP PLK były kompletnie "księżycowe" – stwierdził dalej szef Kolei Mazowieckich. Trudno mi sobie wyobrazić jednoczesne wyłączenie obu średnic (podmiejskiej i dalekobieżnej – przyp. InfoRail.pl). A był taki plan. Z tym się kompletnie nie zgadzamy. Inna jest rola przewoźnika, inna zarządcy infrastruktury. I to nie jest tak, że my aspirujemy do wchodzenia w kompetencje PKP PLK. Wydaje mi się, że lepiej jednak byłoby, gdyby takie potężne inwestycje były konsultowane z zainteresowanymi. A to nie tylko Koleje Mazowieckie, ale także SKM i przewoźnicy z Grupy PKP – dodał.

Jak wiadomo propozycjami PKP PLK zaskoczone było też miasto. Jeszcze przed wyborami Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska mówiła nam, że PKP PLK nie są zainteresowane konsultacjami swoich planów z ratuszem. Jak widać przez ostatnie pół roku nic się nie zmieniło. Miasto, podobnie jak Koleje Mazowieckie, stoi na stanowisku, że niedopuszczalne jest jednoczesne zamykanie obu linii średnicowych. Planów PKP PLK w tym zakresie jednak nadal nie znamy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Mazowieckie
PKP PLK
Warszawa
linia średnicowa