TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Koleje Małopolskie zainaugurowały połączenia do Jasła
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 02.10.2017 08:41:01
Koleje Małopolskie zainaugurowały połączenia do Jasła (foto: KM)

Od niedzieli samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie uruchamia nowe weekendowe połączenie kolejowe pomiędzy woj. małopolskim i podkarpackim w relacji Kraków – Jasło – Kraków oraz Nowy Sącz – Jasło – Nowy Sącz.

Od niedzieli samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie uruchamia nowe weekendowe połączenie kolejowe pomiędzy woj. małopolskim i podkarpackim w relacji Kraków – Jasło – Kraków oraz Nowy Sącz – Jasło – Nowy Sącz.

Grzegorz Stawowy, prezes Kolei Małopolskich poinformował PAP, że pociąg, który rozkładowo będzie wyjeżdżał w piątek po południu z Krakowa Głównego, aby przez Gorlice Zagórzany dotrzeć do Jasła, adresowany jest przede wszystkim dla osób, które w Krakowie studiują lub pracują, a na weekendy wracają do domów w południowo-wschodnich rejonach kraju.

"To jest pociąg który będzie ułatwieniem dla studentów i pracowników z południowo-wschodniej Małopolski i zachodniego Podkarpacia, którzy dzisiaj busami czy samochodami dojeżdżają do Krakowa" - ocenił Stawowy.

Pociąg w drogę powrotną z Jasła będzie wyruszał w niedzielę po południu i do Krakowa dotrze po ponad 2,5 godz. jazdy.

Pytany, czy w planach są kolejne połączenia między Małopolską i Podkarpaciem, Stawowy odparł, że Koleje Małopolskie są przewoźnikiem regionalnym. "Ale jeśli będą takie uzgodnienia pomiędzy marszałkami, to jesteśmy otwarci na kolejne połączenia między województwami, np. między stolicami regionów Krakowem i Rzeszowem" - dodał.

Inauguracyjny pociąg odjechał w niedzielę z Nowego Sącza o godzinie 13:30, w Jaśle pojawił się o godzinie 15:54. Po drodze odbył 30-minutowy postój na stacji Gorlice Zagórzany, gdzie zorganizowano piknik kolejowy i promocję połączenia wśród mieszkańców Gorlic i okolic. Z Jasła do Krakowa pociąg odjechał o 16:30. Do stacji docelowej pociąg dotarł o 19:05.

W kolejne weekendy pociągi będą kursować według następującego rozkładu jazdy: w piątki od 6 października 2017 r. – Kraków Główny odjazd 17:38 – Jasło przyjazd 20:59 oraz Jasło odjazd 21:15 – Nowy Sącz przyjazd 23:04; w niedziele od 8 października 2017 r. – Nowy Sącz odjazd 14:15 – Jasło przyjazd 16:19 oraz Jasło odjazd 16:30 – Kraków Główny przyjazd 20:05.

Połączenie będzie obsługiwane nowoczesnym pociągiem Impuls wyposażonym w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, wifi, a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Kolejowa rewolucja na małopolskich torach wciąż trwa. Nieustannie podnosimy jakość oferty przewozowej i zachęcamy mieszkańców, by przesiedli się z samochodów do nowoczesnych pociągów jeżdżących po regionie. Dziś, dzięki współpracy z Województwem Podkarpackim, uruchamiamy weekendowe połączenia do Jasła, o które od dawna starali się mieszkańcy południowo-wschodniej Małopolski – przede wszystkim Gorlic. Wierzę, że w przyszłości pociągi będą kursować po tej trasie także w tygodniu – mówił Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.

Zdaniem przewoźnika zaletą nowego połączenia będzie cena za przejazd. Bilet normalny w relacji Kraków – Jasło będzie kosztować 16 zł. Za bilet studencki (zniżka 51 proc.) podróżny zapłaci 7,84 zł.

Spółka samorządowa Koleje Małopolskie (KMŁ) wozi pasażerów od grudnia 2014 r. Razem z Przewozami Regionalnymi obsługuje linie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Obecnie w ramach SKA działają trzy takie linie: SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko, SKA2 Kraków Główny - Miechów/Sędziszów oraz SKA3 Kraków Główny - Tarnów i Tarnów - Nowy Sącz – Piwniczna/Krynica. W sierpniu tego roku przewoźnik obsłużył 10-milionowego pasażera.

Według statystyk w ciągu pierwszych szczęściu miesięcy tego roku liczba osób korzystających z usług Kolei Małopolskich przekroczyła 2,8 mln. To o 42 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wynik ten plasuje spółkę województwa na drugim miejscu pod względem wzrostu liczby obsłużonych pasażerów spośród wszystkich polskich przewoźników kolejowych. Każdego dnia do pociągów uruchamianych przez samorządowego przewoźnika wsiada średnio 15,5 tys. osób.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Małopolskie
Jasło
Gorlice
Kraków