TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Koleje Małopolskie włączyły się w Dni Książki
- Opublikowano: 26.04.2019 11:59:48
Koleje Małopolskie włączyły się w Dni Książki (foto: UMWM)

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie już po raz 18. organizują Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża".

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie już po raz 18. organizują Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża".

Partnerem wydarzenia, które zostało zainaugurowane 23 kwietnia podczas akcji w Kolejach Małopolskich przez Annę Pieczarkę i Łukasza Smółkę z ZWM, jest Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Znak.

Już po raz osiemnasty w naszym regionie odbywa się wielkie święto wszystkich miłośników czytelnictwa – Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża". Przez kilka najbliższych dni, od 23 do 28 kwietnia, na miłośników literatury w całej Małopolsce czekają m.in. warsztaty kreatywne, kiermasz książek, a także spotkania autorskie – mówiła Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie biorą udział księgarnie, biblioteki i inne instytucje kultury z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

Inauguracja wydarzenia nastąpiła we wtorek, 23 kwietnia w Kolejach Małopolskich, gdzie m.in. Anna Pieczarka i Łukasz Smółka z ZWM zachęcali mieszkańców i turystów, korzystających z usług wojewódzkiego przewoźnika, do czytania podczas podróży.

Cieszę się, że inaugurujemy akcję "Książka i Róża" w Kolejach Małopolskich. Pociąg to właśnie jedno z tych miejsc, gdzie w spokoju, w komfortowych warunkach można sięgnąć po lekturę. Jestem przekonany, że mieszkańców Małopolski nie trzeba namawiać do czytania, ale warto zachęcić do przekazywania przeczytanych książek dalej. Z pewnością umilą podróż kolejnym podróżnym – dodał wicemarszałek Łukasz Smółka.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie tegoroczne działania realizuje pod hasłem "Książka ze smakiem". Gościem specjalnym będzie Ewa Wachowicz – producentka i dziennikarka telewizyjna, charyzmatyczna jurorka programu kulinarnego, restauratorka, podróżniczka, ale przede wszystkim miłośniczka gotowania i autorka wielu książek kulinarnych.

Ponadto, na Rajskiej patenty na literacką kuchnię zdradzi Daria Ładocha. Na warsztatach scrapbookingu ozdobimy nasze osobiste notatniki kulinarne, a dzięki współpracy z Wydawnictwem Znak zaprosimy wszystkich do wspólnego poszukiwania książek ukrytych w krakowskich księgarniach, bibliotekach i kawiarniach.

O swoich kulinarnych doświadczeniach, podczas slajdowiska Klubu Podróżników Śródziemie, opowie Elżbieta Tomczyk-Miczka – autorka 13 przewodników po regionie i twórczyni Małopolskiej Trasy Smakoszy. Z kolei Krakowski Czwartek Kryminalny zaprasza na rozmowę z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi, która będzie dotyczyć m.in. fascynacji kulinarno – kryminalnych.

Wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy 27 i 28 kwietnia na Pl. św. Marii Magdaleny, gdzie odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki – plenerowa impreza czytelnicza, łącząca możliwość zakupu trudno dostępnych w regularnym obiegu książek i uczestnictwa w warsztatach oraz innych wydarzeniach literackich.

W sobotnie popołudnie (27 kwietnia) zapraszamy także na spacer literacki. Odwiedzimy historyczne i aktualne adresy słynnych lokali, przypomnimy kulinarne anegdoty związane z krakowskim życiem literackim i prześledzimy zależności z odległych na pozór światów gastronomii i literatury.

Organizatorami Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" są: Województwo Małopolskie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Partnerami akcji są: Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Wydawnictwo Znak.

Do współpracy w tegorocznej edycji wydarzenia zaproszono: Koleje Małopolskie, Fundację Urwany Film, Klub Podróżników Śródziemie oraz Stowarzyszenie All In UJ.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Małopolska
Koleje Małopolskie