TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Koleje Małopolskie chcą kupić 7 nowych pociągów za obligacje
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 16.05.2018 13:19:19
Koleje Małopolskie chcą kupić 7 nowych pociągów za obligacje

Samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie zamierzają wyemitować obligacje o wartości 180 mln zł, aby za pozyskane środki kupić sześć-siedem nowych pociągów do obsługi linii aglomeracyjnych.

Samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie zamierzają wyemitować obligacje o wartości 180 mln zł, aby za pozyskane środki kupić sześć-siedem nowych pociągów do obsługi linii aglomeracyjnych. W środę Koleje Małopolskie przewiozły 15-milionowego pasażera.

Jak powiedział PAP prezes spółki Grzegorz Stawowy, zostało już wybrane konsorcjum banków Pekao SA i BGK, które będzie pełnić funkcję agenta emisji, łącznie z objęciem całej emisji gwarancją uplasowania. Przetarg na dostawę pociągów zostanie ogłoszony w lipcu tego roku, po wyrażeniu zgody na transakcję przez zarząd, a następnie sejmik województwa.

"Dzięki temu będziemy mogli uruchomić więcej połączeń" - zapowiedział Stawowy i poinformował, że spółka chciałaby w 2020 roku uruchomić - wspólnie z Kolejami Śląskimi - cogodzinne połączenie między Krakowem i Katowicami. Przejazd na tej trasie miałby trwać od 50 minut do nieco ponad godziny.

Koleje Małopolskie przymierzają się też do uruchomienia kursów na trasie Kraków - Trzebinia - Chrzanów, a także regularnych kursów między Krakowem i Zakopanem.

W środę Koleje Małopolskie, które wożą pasażerów od grudnia 2014 roku, obsłużyły 15-milionowego pasażera. Okazała się nim tegoroczna maturzystka Kasandra Dziuba, która podróżowała pociągiem jadącym z Miechowa do Krakowa.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa przyznał, że władze regionu nie spodziewały się tak szybkiego rozwoju samorządowej spółki kolejowej. "To tak, jakbyśmy w te trzy lata przewieźli pięć razy wszystkich mieszkańców Małopolski" - ocenił.

Spółka samorządowa Koleje Małopolskie razem z Przewozami Regionalnymi obsługuje linie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Obecnie w ramach SKA działają trzy takie linie: SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko, SKA2 Miechów/Sędziszów - Kraków Główny - Skawina oraz SKA3 Kraków Główny - Tarnów i Tarnów - Nowy Sącz - Piwniczna/Krynica.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Małopolskie
ezt
tabor